Türk Edebiyatı'nda oryantalizm
Orientalism in the Turkish literature
  1. Tez No: 384565
  2. Yazar: AYBİGE BAŞEĞMEZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, Tanzimat ve Servet-i Fünûn dönemi Türk Edebiyatı'nda oryantalizmin tesiri edebiyat tarihlerinden yararlanarak incelenmiştir. Beş bölümden oluşan tezin giriş bölümünden sonraki ikinci bölümünde“Oryantalizm Tanımı ve Kapsamı”başlığı altında oryantalizm kavramının kapsamı ve tarihi izah edilmeye çalışılmıştır.“Modernleşme ve Doğu Toplumlarında Oryantalizm”ismini taşıyan üçüncü bölümde, Doğu toplumlarındaki oryantalizmden bahsedilmiş, daha sonra“modernleşme”ve“aydın”gibi kavramlar, oryantalizmle ilişki kurularak hem Avrupa hem de Osmanlı Devleti açısından ele alınmıştır. Tezin dördüncü bölümünde edebiyat tarihlerinden yola çıkılarak Tanzimat ve Servet-i Fünûn dönemi sanatçılarının görüşleri;“Batı ile Beşerî İlişkilerin Oryantalizm Algısına Etkileri”,“Batı ile Edebî İlişkilerin Oryantalizm Algısına Etkileri”,“Tanzimat ve Servet-i Fünûn Sanatçılarında Yabancılaşma”,“Tanzimat ve Servet-i Fünûn Sanatçılarında Toplumu Dönüştürme Çabası”başlıkları altında ele alınmıştır.Tezin son bölümünde ise elde edilen sonuçların genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Oryantalizm, Oto Oryantalizm, Tanzimat, Servet-i Fünûn
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of orientalism on Tanzimat and Servet-i Fünûn periods is analyzed with the help of the literature history books. This study consists of five parts. After the introduction part, the second part which is under the name of“Content and Concept of Orientalism”explains the content of orientalism concept and history of orientalism. The third part which is entitled“Modernization and Orientalism in Eastren Societies”firstly concernes on eastern orientalism and related studies. Later, it gives information on the concepts of modernism and intellectuals in the views of Europe and Ottoman Empire, trying to figure out those concepts' relevance with orientalism. The fourth part tries to find out the orientalist ideas in Tanzimat and Servet-i Fünûn periods in the perspective of history of literature history Ideas of the artists of the time have been studied under the titles,“Effects of social connections with the West to the perception of Orientalism”,“Effects of literary relations with the West to the perception of Orientalism”,“Alienation of Tanzimat and Serveti Fünun period author and poet”and“Efforts made for social transformation by the Tanzimat and Serveti Fünun period author and poet”.In the last part of the thesis, a general evaluation of the results obtained was performed. Key Words : Orientalism, Self Orientalism, Tanzimat, Servet-i Fünûn