Türk Edebiyatı dergisi hakkında bir değerlendirme çalışması (1 - 86. sayılar)
An assessment study about Turkish Literature journal (1 - 86. sayılar)
  1. Tez No: 384566
  2. Yazar: AHMET CEMİL BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Dergiler bir milletin düşünce, sanat ve sosyal yaşamında önemli bir yere sahiptir; yayımlandıkları dönemin edebi, siyasi, fikri ve sosyal yaşamına ayna tutarlar. Bu yönüyle dergiler, sosyal yaşamın birçok alanıyla ilgili belge niteliğindedir. Dergiler usta sanatçıların eserlerini yayımladıkları, bu şekilde okurlarıyla buluştukları bir zemindir. Aynı zamanda genç sanatçılar için de sanatsal çalışmalarının değerlendirilebileceği bir ortamdır. Böylece genç sanatçılar kendilerini geliştirme imkânı bulacaktır.“Türk Edebiyatı”dergisi Ocak 1972'de yayımlanmaya başlamıştır. Çalışmamız Aralık 1980-86. sayıya kadar olan süreci içermektedir. Kırk yılı aşkın bir yayın hayatına sahip olan“Türk Edebiyatı”dergisi; Türk edebiyatında uzun soluklu olması, genç sanatçılara sayfalarını açması ve onların yetişmesini ve tanınmasını sağlaması, yayımlanan edebi eserler, edebi eserlere dönük eleştiri ve değerlendirmeleri ile kendine has bir duruşa sahiptir.“Türk Edebiyatı”dergisi, yayın hayatına hâlâ devam etmektedir. Öbür taraftan“Türk Edebiyatı”dergisi, dünyanın ve Türk toplumunun bunalımlı dönemlerinden tutun yaşanan küreselleşme, bilgi toplumu olma gibi pek çok önemli gelişmeye de tanıklık etmiş ve etmektedir. Yaşamın çok hızlı değiştiği zamanlarda“değişmeyeni yakalama”idealinde olan, edebiyatı tema ve ad edinen“Türk Edebiyatı”dergisinin, Türk toplumunun, incelediğimiz (1972-1980) döneminde nelere tanıklık ettiğini, bunlar karşısında hangi sanatçı ve yazarlarla nasıl bir duruş sergilediğini görmek de önemlidir.“Türk Edebiyatı”dergisinin Türk düşünce ve edebiyatına katkısını, bu katkıyı nasıl gerçekleştirdiğini ortaya koymak bu tezin en önemli amacıdır. Bu çalışmada milli edebiyat, milliyetçilik, milli ve maneviyatçı yaklaşımın hâkim olduğu; Anadolu insanının milli ve manevi duygularını ifade eden metinlerin ön planda tutulduğu“Türk Edebiyatı”dergisinin edebiyat anlayışı ve hedefleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Journals have an important place on nations' thought and art and social life. They reflect the literary, political, mental and social life of the period they are published. In this way, journals are a kind of record of many areas of social life. Journal is a ground where experienced writers publish their study and thus they reach their readers . And also it is where young writers can evaluate their artistic studies. Therefore young artists have the chance to improve themselves. The journal“Türk Edebiyatı (Turkish Literature)”was first published in January of 1972. Our study involves the process until December of 1980, 86th issue. The journal“Türk Edebiyatı (Turkish Literature) which has a publication life of more than 40 years, has a special standing of long life publication, opening its pages to young artists and providing their improvement and being known. And also it has the same impact on belles letres, criticism and assessment about these belles letres. The journal ”Türk Edebiyatı (Turkish Literature) is still being published. On the other hand, the journal“Türk Edebiyatı (Turkish Literature) has witnessed many developments like downswing of both Turkish and other countries' people, globalisation and being an information society. The journal ”Türk Edebiyatı (Turkish Literature) has obtained literature as the theme and name which aimed“catching unchanging”during the fast changing of life. It is also important to see that what Turkish society has witnessed between (1972-1980) and what kind of attitude has been showed by artists and writers. The most important aim of this thesis is to put forward the contribution of“Turkish Literature”to Turkish consideration and literature and how it does this contribution. In this study, the literature comprehension and targets of the journal "Türk Edebiyatı (Turkish Literature) which prioritise texts that expresses Anatolian people's national and moral emotions and also that dominates national literature, nationalism, national and moralistic approach was analyzed.