Kullanımlar ve doyumlar yaklaşımı kapsamında sosyal medya (Facebook örneği)
Uses and gratifications theory within the scope of social media (Facebook sample)
- Tez No: 384568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Küreselleşen dünyada insanların etkileşimlerinin büyük bir kısmı kitle iletişim araçları sayesinde gerçekleşmektedir. Kitle iletişim araçları içerisinde sosyal medya, ortaya çıktığı günden bu güne kadar gücünü sürekli artırarak günümüzün en önemli kitle iletişim araçlarından biri haline gelmiştir. Sosyal medya, günümüzde üzerine çalışma yapılan en önemli sosyal bilimler konularından biri durumundadır. Bu çalışmada, kullanıcıların sosyal medyayı hangi doyumları elde etmek amacıyla kullandıkları araştırılmıştır. Araştırma kapsamında Ankara'da ve Kastamonu'da toplam 600 kişiye anket uygulaması yapılmış, elde edilen sonuçlar analiz edilip yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına genel olarak bakıldığında sosyal medya kullanımından elde edilen doyumlar yaş, cinsiyet, eğitim, yaşanılan şehir, meslek ve gelir durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Anahtar Kelimeler : İnternet, Sosyal Medya, Kullanımlar ve Doyumlar Yaklaşımı, Denis McQuail, Facebook
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, a large part of people's interaction takes place through the mass media. Social media in mass media that have emerged to every single day continually increasing power of today has become one of the most important means of mass media. Social media today is worked on the subject that it is one of the most important social sciences. In this study, social media users are using which have been investigated in order to learn what kind of obtained satisfaction. Part of the study a Toplam of 600 people in Ankara and Kastamonu survey conducted and the results have been analyzed and interpreted. The overall look of survey results indicate that there is differances between obtained satisfaction from social media and age, sex , education, residential area, occupation and income status. Key Words : Internet, Social Media, Uses and Gratifications Approach, Denis McQuail, Facebook