Assessment of social media use by universitystudents during the Sudan crisis (2019-2024)
Sudan krizi sırasında üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımının araştırılması (2019-2024)
- Tez No: 889212
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÜNAL ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kriz zamanlarında sosyal medyanın kullanımı insanlar arasında önemli ölçüde artmaktadır. Bu çalışma, kriz dönemlerinde Sudanlı üniversite öğrencilerinin sosyal medyayı kullanımını araştırmayı amaçlamaktadır. Sudanlı üniversite öğrencileri arasında sosyal medya kullanımının mevcut durumunu betimlemek amacıyla anket yöntemine dayalı nicel betimsel bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Veriler 355 Sudanlı öğrenciden olasılık dışı kolayda örnekleme tekniği kullanılarak elde edilmiştir ve son örneklem 318 geçerli yanıttan oluşmaktadır. Nicel veriler betimsel istatistiksel analiz yöntemi kullanılarak SPSS (Sürüm 21) programı ile analiz edilirken, açık uçlu soruya verilen yanıtlar tematik analiz yöntemi kullanılarak NVIVO (Sürüm 12) ile analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin kriz sırasında sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullandığını ve benimsediğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlarında; krizle ilgili bilgilerin anında iletilmesi ve hızlı bir şekilde yayılması nedeniyle öğrenciler tarafından en çok kullanılan sosyal medya mecrasının WhatsApp olduğu, öğrencilerin çoğunun (%98) birden fazla sosyal medya hesabına sahip olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular, öğrencilerin sosyal medyayı kullanımında cinsiyetlerine ve yaşlarına göre önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir. 17-21 yaş aralığındaki öğrencilerin sosyal medya kullanımında akademik ve eğlence motivasyonları diğer yaş gruplarına göre daha yüksektir. Ayrıca araştırma kapsamında erkek öğrenciler, Facebook ve X'ı kriz dönemlerinde kız öğrencilere göre daha fazla kullanmaktadır. Bulgulara göre öğrencilerin sosyal medyayı kullanma nedenleri; haber ve bilgi, iletişim ve sosyalleşme, eğlence, akademik, iş ve mesleki, teknoloji ve kişisel gelişim gibi birçok kategoriye ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The usage of social media increases significantly among people during times of crisis. This study intends to investigate the usage of social media by Sudanese university students during crises. A quantitative descriptive research approach based upon a survey method was utilized to describe the current state of using social media by Sudanese students. The data was collected from 355 Sudanese students applying a non-probability convenience sampling method, and the final sample comprised 318 valid responses. While the quantitative data was analyzed by applying SPSS (Version 21) using descriptive statistical analysis, the replies to the open-ended question were analyzed by NVIVO (Version 12) using the thematic analysis method. The findings unveiled that the students highly used and adopted social media during the crisis, and WhatsApp was the most used social media outlet by students because of the instantaneous communication and rapid dissemination of information. Most of the students (98%) had multiple social media accounts. The findings demonstrated significant differences in students' social media usage based on their genders and ages. The academic and entertainment motivations of the students aged between (17 and 21 years) are higher than other age groups. Also, male students use X (formerly Twitter) and Facebook more than female students. Moreover, the findings found that the students' reasons for SMU can be divided into many categories such as news and information, communication and socializing, entertainment, academic, business and profession, technology, and self-development reasons