Yazılı kaynaklarda ve İstanbul'da yaşayan Kazaklarda geçiş dönemi gelenek-göreneklerinin mukayesesi
The comparison of transition period traditions and customs in written sources and among Cossacks who lives in İstanbul
  1. Tez No: 384578
  2. Yazar: SİNEM ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada Yazılı Kaynaklarda ve İstanbul'da Yaşayan Kazaklarda Geçiş Dönemi Gelenek-Göreneklerinin Mukayesesi yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı bugün İstanbul'da yaşayan Kazakların geçiş dönemi gelenek-göreneklerini uygulama yöntemlerini göstermek, unutulan gelenek-görenekleri tespit etmek, Kazakistan'da uygulanan gelenek-göreneklerle benzerlik ve farklılıklarını ortaya çıkarmaktır. Söz konusu çalışmada“Giriş”bölümünde Kazakların tarihi ve göç hikâyesi hakkında bilgiye yer verilmiştir. Tezin esas bölümü ise Kazakistan'da uygulan geçiş dönemi gelenek-göreneklerinin tanıtımı ve İstanbul'da yaşayan Kazakların uyguladıkları gelenek-göreneklerle mukayesesinden oluşmaktadır. Gelenek-göreneklerin tespit edilmesinin ardından İstanbul'da uygulanan gelenek-görenekler derlenmiş ve mukayesesi yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yazılı Kaynaklar, Kazak, Ġstanbul, Gelenek-Görenek,Mukayese
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of transition period traditions and customs in written sources, and among Cossacks, who lives in Istanbul, is made. The aim of this study is to present the ways in which Cossacks who lives in Istanbul today practice their traditions and customs, to identify the forgotten traditions and customs, and to reveal their similarities and differences with the traditions and customs practiced in Kazakhstan. In the mentioned study's ''Introduction'' chapter, the information about Cossacks' history and migration story is given. The main chapter of this study is comprised of introducing the transition period traditions and customs practiced in Kazakhstan, and the comparison of these traditions and customs with the ones practiced by Cossacks who lives in Istanbul. After the identification of the traditions and customs, traditions and customs practiced in Istanbul are compiled and compared. Keywords : Written Sources, Cossack, Istanbul, Traditions and Customs, Comparison