Türk İdari Yargı Sistemi bağlamında istinaf kanun yolunun değerlendirilmesi
Assessment of right to appeal within the context of Turkish Administrative Procedure System
  1. Tez No: 384593
  2. Yazar: ÜMİT VEYSEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, ilk derece mahkemesi tarafından verilen bir hükmün, bir üst mahkeme tarafından hem hukuki hem de maddi vaka yönünden yeniden ele alınması anlamına gelen istinaf incelenmektedir. Yargı teşkilatı içerisinde ayrı bir usule sahip olan Türk İdari Yargı Sisteminde, bağımsız bir yargı sisteminde iç denetimin araçları olarak işlev görmesi gereken kanun yolları arasında istinaf kanun yolunun bulunmayışının hangi problemlere yol açtığı, istinaf mahkemelerinin kurulması halinde yargının hangi sorunlarına çözüm olabileceği sorularına yanıtlar bulunması amaçlanmıştır.“İdari istinaf mahkemelerinin Türk İdari Yargı Sisteminde yer alması gerektiği”önermesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca İdari yargıda istinafa yer verilmesi halinde, temel hak ve hürriyetlerden birisi olan hak arama hürriyetinin etkin ve verimli kullanımını nasıl etkileyeceği üzerinde durulmaktadır. 6545 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile idari yargıda bir takım köklü değişiklikler yapılmış olup, istinaf sistemi getirilmiş olup, bu sistemin ayrıntıları ele alınmıştır. Ülkemizde bölge idare mahkemelerinin otuz yıldır işlediği dikkate alınırsa fiziksel alt yapı bakımından istinaf mahkemelerinin idari yargı açısından fazla bir sorun oluşturmayacağı kanısındayız. Anahtar Kelimeler : Ġstinaf, Hak Arama Hürriyeti, Ġdari Yargı, Yargı Yolu, Etkili BaĢvuru Hakkı.
Özet (Çeviri)
Appeal, which means to reconsidering a sentence judged by a court of first instance, by a higher court both in matter of law and of fact, is examined in this study. Questions such as what kind of problems are caused by lack of right to appeal as a legal remedy that should function as means of internal audit in an independent judicial system and which problems of the judicial system would find solutions if courts of appeal are established are sought within the Turkish Administrative Procedure System which has a distinct procedure in the judicial system. The idea that“Administrative courts of appeal should exist within the Turkish Administrative Procedure System”is asserted. Besides, how will the effective and efficient use of right to legal remedies, which is one of the fundamental rights and liberties, is discussed if appeal is allowed in the administrative procedure. Radical changes are brought on the administrative procedure with the Law on Amendment of Turkish Penal Code Number 6545 and on Certain Laws, appeal system, of which details are discussed, is improved. If the fact that district administrative courts are in function for the last thirty years in our country, we carry the belief that courts of appeal would not create much of a problem for the administrative procedure in terms of physical infrastructure. Keywords : Appeal, Right to Legal Remedies, Administrative Procedure, Judicial Remedy, Right to an Effective Remedy.