Türkiye'yi 28 Şubat sürecine götüren gelişmeler ve medyanın 28 Şubat sürecindeki rolü
Developments which led Turkey to The February 28 process and the role of media in The February 28 process
  1. Tez No: 384592
  2. Yazar: FERAY İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Türkiye'de parçalanmaya ve bölünmeye karşı alınacak olan tedbirlerin başında darbe geldiği bilinen bir gerçektir. Darbeyi başta ordu olmak üzere siyasi kanatta yer alan bazı kesimlerin desteklediği görülmektedir. 28 Şubat sürecinde bazı sivil bürokratların ve medyanın kışkırtmaları 28 Şubat postmodern darbesinin yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Sürece dahil olan sivil toplum kuruluşları, sendikalar, üniversiteler süreci hızlandırmıştır. Darbenin gerekli olduğunu düşünen ve kendilerine“laik cephe”olarak gören bu kesim Atatürk'ün kurduğu laik cumhuriyet yerine şeriatin geleceğini dile getirmekteydiler. İrtica tehdidine karşı darbede dahil olmak üzere her yolu mubah gören bu laik cephe, Refahyol hükümetinin iktidardan çekilmesini istemekteydi. Medya patronlarının da sürece dahil olmasıyla Refahyol hükümetine karşı oluşan bu cephe güçlenmiş ve partiyi yıpratmak için faaliyet göstermeye devam etmiştir. Darbe ile başa geçebileceğini düşünen muhalefet her fırsatta ordunun müdahale etmesini gerekli görmektedir. Bu doğrultuda orduyu desteklemekte ve siyasetin içine çekmektedir. Nitekim darbe sonrası ordunun yönetimden çekilmemesi muhalefetin iktidar olma beklentisini de boşa çıkarmıştır. Darbe sonrası yaşanan süreçte ise, muhalefet- ordu ittifakı amacına ulaşmış ve Refahyol Hükümetinin Başbakanı Necmettin Erbakan istifa etmek zorunda kalmıştır. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Hükümeti kurma görevini verdiği Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz Başbakanlığında yeni bir koalisyon hükümeti kurulmuştur. Ancak hiç beklenmedik bir şekilde Refah Partisi geleneğinden gelen AK Parti, 2002'de iktidar olmuştur. 2012 yılında TBMM'de oluşturulan Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun raporuna göre 28 Şubat soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, iddianameyi tamamlamış ve darbe ile ilgili sorumlu görülen kişilerin yargılanma süreçleri başlamıştır. Anahtar Kelime : Postmodern darbe, 28 ġubat süreci, Türkiye‟de yaĢanan darbeler
Özet (Çeviri)
It was almost a well known custom in the history that the main precaution to prevent national break ups in Turkey was military coups. Unfortunately, not only military but also some political agents supported the coups. During the February 28 process, the provocative attitudes of some civilian bureaucrats and media members prepared the ground for a post-modern coup. By involving in the process, some non-governmental organizations, labor unions and universities even accelareted the process. Some groups identifying themselves as“secular front”were thinking that Sharia (Islamic fundemantalism) would replace the secular system of the Turkish Republic founded by Atatürk, and thus it was necessary for them to perform a military coup in order to save the nation. The secular front argued that every method, even a military coup, could be considered legal to topple the fundemantalist Welfare Party. The front against the Welfare Party became even stronger when the media bosses involved in the process. The opposition parties planning to come into power with the military coups were provoking the military generals. Eventually, however, not succeeding in withdrawal of the military from the government after the coup disappointed the opposition parties. In the post-coup process, the alliance of opposition-army reached to its goal and Prime Minister of Refahyol Government Necmettin Erbakan had to resign. A new coalition government was formed, Prime-Minister being Mesut Yılmaz -the President of the Motherland Party-, to whom the task of forming the government was assigned by President Süleyman Demirel. However, unexpectedly, The Justice and Development Party, which was developed from the tradition of Welfare Party, came to power in 2002. According to the report of Parliamentary Commission Investigating Coups, established in TGNA in 2012, Deputy Public Prosecutor of Ankara which conducted the investigation of“February 28”has finalized the bill of indictment and the trial process of those held responsible for coup has begun. Key Words : Post-modern Coup,“28 February”Process, Coups Experienced in Turkey