Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde hayvanlarla ilgili söz varlığı
Vocabularies about animals in Evliya Çelebi's Seyahatname (Book of travels)
  1. Tez No: 384596
  2. Yazar: SABİRE DİDEM PEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Güljanat Kurmangaliyeva ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Evliya Çelebi Seyahatnamesi 17. yüzyıl Türk edebiyatının önemli eserlerindendir. Özellikle Anadolu halkının dilini kullanması ve üslubunun sade olması bakımından çok önemlidir. Bu özelliği eseri söz varlığı açısından da ilgi çekici kılmaktadır. Bu çalışmada Seyahatname'deki hayvan adları üzerinde durulmuştur. Bunun için Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi adlı on ciltlik yayımı esas alınmıştır. Eserde geçen hayvan adlarının söz varlığı tespit edilmiş ve bu söz varlığı dizin şeklinde düzenlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Evliya Çelebi, Seyahatname, Hayvan Adları, Söz Varlığı
Özet (Çeviri)
Evliya Çelebi's Seyahatname (Book of Travels) is one of the significant work of 17th centry literature. Especially, it is very important to reflect that Anatolian people's language was used widely and its literary style was pure. It contains interesting information in terms of vocabulary. In the travelogue, various animal names were mentioned. This study studies the frequency of the animal names. It was benefited from ten volumes of Evliya Çelebi's Seyahatname. The vocabularies regarding the animal names mentioned in Seyahatname, were indexed. An evaluation about vocabularies is given in the conclusion part. Key words : Evliya Celebi, Seyahatname, animal name, vocabulary