V. V. Nabokov'un öykü sanatı
V. V. Nabokov's fiction art
  1. Tez No: 384597
  2. Yazar: RABİYE ÖZBERK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüzde tüm dünyada ve özellikle Türkiye'de V. V. Nabokov'a ve sanatına ilgi her geçen gün artmaktadır. Nabokov, öykü, roman ve piyes yazarı, şair, çevirmen, edebiyat bilimci ve edebiyat öğretmenidir. Sanatçının on dört romanı, 'Bir Gün Batımının Ayrıntıları' adlı bir öykü derlemesi, 'Konuş, Hafıza' adlı otobiyografik eseri, Rus ve dünya edebiyatı konularında verdiği derslerden oluşan 'Rus Edebiyatı Dersleri' ve 'Edebiyat Dersleri' adlı iki kitabı ve ayrıca ünlü Rus yazar Gogol'ü ve sanatını ele aldığı 'Nikolay Gogol' adlı kitabı Türkçemize çevrilmiştir. Yüksek Öğretim Kurumu'nun verilerine göre, ülkemizde bugün Nabokov hakkında beş adet yüksek lisans tezi bulunmakta olup 'Lolita' romanı haricinde düzyazı sanatı üzerinde pek durulmamıştır. Ayrıca yapılan bu çalışmalarda sanatçının yaşamı, edebiyattaki etkin rolü ve edebiyat kariyerinin başlangıcı olan öyküleri göz ardı edilmiştir. Biz bu tezimizde, sanatçıyı daha iyi anlayabilmek, onun XX. yüzyıl edebiyatındaki önemini kavrayabilmek ve ülkemizde pek bilinmeyen yaşamı konusundaki boşluğu tamamlamayabilmek için büyük yankı uyandıran romanlarına öncülük eden, bir nevi onların altyapısını oluşturan 1921-1938 yılları arasında kaleme aldığı Rusça öykülerini inceledik. Beş bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünü Giriş oluşturmaktadır. İkinci bölümde sanatçının hayatını öne çıkan ayrıntılarıyla ele aldık. Üçüncü bölümde öykü sanatını oluşturan temaları ana hatlarıyla belirledik ve 'Rusya Özlemi ve Göçmen İmgesi', 'Ölüm Teması' ve 'Fantastik ve Mitolojik Öğeler' olmak üzere üç alt başlık halinde inceledik. Dördüncü bölümde sanatçının üslubunu ve kullandığı anlatım tekniklerini irdeledik. Sonuç bölümünde ise Nabokov'un öykü sanatının genel bir değerlendirmesini yaptık. Anahtar Kelimeler : Rus edebiyatı, V. V. Nabokov, Öykü sanatı, Göçmen
Özet (Çeviri)
Nowadays concern of the Nabokov in the wholeworld and especially in Turkey is increasing. Nabokov is writer of short stories, novels and playwright and also poet, translator, literary scholar and a teacher of literature. The writer's fourteen novel, a story book, an autobiographical book, named 'Speak, Memory', collected in two books of lectures given famous Russian and the world litrerature writers as 'Lectures on Literature' and 'Lectures on Russian Literature', and the art book that deal with the Nikolai Gogol, has been translated into Turkish. Today in our country there are five master's thesis on Nabokov and their large portion focuses on writer's most popular novel 'Lolita'. However, recent studies on Nabokov, who wrote this novel, so far not focused on the art of prose penned towards the process. Furthermore, according to the artist's life in this study, which is the beginning of the active role of stories in literature and literary career has been ignored. In this thesis we aim to complete the gaps in his little known life, grasp his literary importance of XX. world literature, examine at fiction written between the years 1921-1938, which led to his acclaimed novel, with a sort of Russian history constitute penned their infrastructure in our country. Our thesis consists of five chapters and the first part is Introduction. In the second part we discussed in detail highlights of the Nabokov's life. Themes that make up the history of art in the third section, we determine the outlines 'Image of Russia craving and Immigrants', 'Death Theme' and 'Fantastic and Mythological Items' in three sub-headings. In the fourth chapter, we examined the expression of the artist's style and writing technique. And in the Conclusion part, we made a general assessment of Nabokov's art history. Key Words : Russian literature, V. V. Nabokov, Fiction art, Emigree