An analysis of the Turkish Competition Authority decisions through the guidance on the commission?s enforcement priorities in applying article 82 of the EC treaty
Türk Rekabet Kurumu kararlarının komisyonun AT Anlaşması'nın 82 maddesinin uygulanma öncelikleri rehberi doğrultusunda bir analizi
- Tez No: 384633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZAK ATİYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Economics, Law, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son 15 yılda yapılan reformlar sayesinde Avrupa Birliği Rekabet Politikası'ndaki şekilci yaklaşım ekonomik analize ve tüketici refahına önem veren etki temelli bir yaklaşıma dönüşmüştür. Bu reform sürecindeki en önemli gelişmelerden biri 2008 yılının sonunca yayınlanan, Komisyon'un AT Anlaşması'nın 82. Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Hâkim Durumdaki Teşebbüslerin Dışlayıcı Uygulamalarına Yönelik Öncelikleri Rehberi'dir. Bu çalışmanın temel amacı Avrupa Birliği Rekabet Politikası'nın şekilci yaklaşımdan etki temelli yaklaşıma geçmesinin Türk Rekabet Kurumu'nun yıkıcı fiyatlama, indirim sistemleri, mal vermeyi reddetme, fiyat sıkıştırması ve münhasırlık anlaşmaları ile ilgili kararlarına nasıl yansıdığının ortaya çıkarılmasıdır. Sözü edilen etkilerin açığa çıkarılması amacıyla Türk Rekabet Kurumu'nun 2009-2013 yılları arasında çıkarmış olduğu hâkim durumun kötüye kullanımında dışlayıcı uygulamalar üzerine olan seçilmiş kararları Avrupa Birliği kararları ve Rehber ışığında analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Avrupa Birliği'nin özellikle 2009 sonrasında etki bazlı yaklaşımı benimsemede daha tutarlı olduğu görülmüştür. Türkiye Rekabet Kurumu kararlarında ise etki bazlı yaklaşım konusunda açık ve tutarlı bir eğilim görülmemiştir. Ancak Rekabet Politikası konusunda Avrupa Birliği'ni kendisine model alan Türkiye'nin, Hâkim Durumdaki Teşebbüslerin Dışlayıcı Kötüye Kullanma Niteliğindeki Davranışlarının Değerlendirilmesine İlişkin Kılavuz Taslağı hazırlamış olması, bir rehber çıkararak gelecekte daha etki bazlı bir yaklaşım benimseyeceğini gösterebilir. Böyle bir durumda Türk Rekabet Kurumu'nun bu rehberin olumlu ve olumsuz yanlarını ve bu konuda gerçekten bir rehbere ihtiyacı olup olmadığını değerlendirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the reforms within the last 15 years, the forms-based approach of the European Union Competition Policy has evolved into an effects-based approach which gives importance to consumer welfare and economic analysis. One of the most important developments in this reform process is the publication of the Guidance on the Commission's Enforcement Priorities in Applying Article 82 of the EC Treaty to Abusive Exclusionary Conduct by Dominant Undertakings at the end of 2008. The main goal of the study is to discover how the transformation from forms-based approach into effects-based approach has reflected on Turkish Competition Authority decisions about predatory pricing, rebates, refusal to supply, margin squeeze and exclusive dealing agreements. In the name of these effects, relevant Turkish Competition Authority decisions on the abuse of dominant position in exclusionary practices between 2009 and 2013 have been evaluated under the light of European Union decisions and the Guidance. Consequently, it has been argued that after 2009, European Union is more consistent to adopt an effect-based approach. On the other hand, Turkish Competition Authority decisions do not show a consistent and clear tendency towards effects-based approach. However, Turkey takes European Union Competition Policy as a model to itself and the publication of The Draft for Guidance on the Assessment of Abusive Exclusionary Conduct by Dominant Undertakings may show Turkey will follow more effects-based approach in the future. In such a case Turkish Competition Authority may be required to evaluate positive and negative sides of the guidance and whether Turkey really needs it.