Çalışan mutluluğunun işe ilişkin duyuşsal iyilik algısı ile ilişkisi ve kuşaklar arasındaki farklılıkların incelenmesi
Investigation of the relationship between employee happiness with job-related affective well-being and analysis of differences between generations
- Tez No: 384646
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu araştırmada işletme performansında ve başarısında önemli bir yere sahip olan çalışanların mutluluğunun, işle ilgili mutlulukları ile ilişkisi incelenecektir. Araştırmanın amacı, çalışanın bireysel olarak mutluluğunun işteki mutluluğunu etkileyip etkilemediğini belirlemek ve farklı kuşaklar üzerinde hangi kriterlerin daha fazla etkili olduğunu ortaya koymaktır. Çalışan mutluluğunun işyerindeki mutluluğa ve dolaylı olarak da performans ve bağlılığa etkisinin olup olmadığı önemlidir. Bir diğer önemli soru ise, çalışan mutluluğunun değişik cinsiyet, medeni durum, kuşak ve eğitim durumuna göre fark edip etmediğidir. Farklı çalışan profiline sahip işletmelerin bu sorunun cevabına göre çalışan profili oluşturma şekilleri değişkenlik gösterebilir. Araştırma anketi,“Oxford Mutluluk Envanteri (OHI)”ve“İşe İlişkin Duyuşsal İyilik Algısı (JAWS)”ölçeklerinde belirlenmiş sorulardan oluşmaktadır. Bu çalışmayı yaparken izlediğimiz yol özetle şu şekilde belirlenmiştir: öncelikle araştırmada incelenecek kavramların tanımlanması ve aralarında olması beklenen ilişki ile ilgili yapılmış çalışmalara değinilerek başlanmış, sonrasında çalışmanın amacı, hipotezleri ve ölçümleme metotları aktarılmıştır. Ölçüm metotları ile toplanan verilerin analizleri ve sonuçları ve de bulguları aktarılıp, araştırma ile ilgili sonuçlar ve araştırma süresinde karşılaşılan öneri ve kısıtlamalar bir sonraki çalışmalara ışık tutması için belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze, define and measure the terms of happiness and job-related affective well-being which is very important for the employee directly and for the organizations indirectly and to investigate the relationship which is supposed to exist between the happiness and job-related affective well-being. The primary purpose of this study is to determine if the employee happiness is individually affect the happiness at work. In this study happiness and job-related affective well-being have been reviewed in the context of differences between X and Y Generations.Happiness of employess is important for job-related affective well-being whether has effect on performance and commitment. Another important question is, employee happiness of different gender, marital status is whether the difference in the generation and education. Different business sectors with employee profiles can vary the shapes create a profile based on employee responses to this question.Research survey consists of“Oxford Happiness Inventory (OHI)”and " Job-related Affective Well-being (JAWS) specified scale questions.Summary of this study is the following: The variables will be primarily defined and the studies about relationship, expected to occur in-between, will be refered. Then, the aim, hypothesis and measurement methods of our study will be handled. The measurement methods, analyses and results of the gathered data and the evidences of the study will be refered and the results of the study, the suggestions and limitations confronted during the research period will be indicated to illuminate the next studies.