Üniversite öğrencilerinin öğretim elemanlarının inanılırlığı algısı ve sınıfta adalet algısı arasındaki ilişki
The relationship between university students' instructors' credibility perceptions and justice in the classroom perceptions
  1. Tez No: 384692
  2. Yazar: EMİNE SELİN KEPEKCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ARGON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin öğretim elemanlarının inanılırlığı algısı ve sınıfta adalet algısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve öğrencilerin öğretim elemanlarının inanılırlığı ve sınıfta adalet algılarını cinsiyet, öğrencilerin öğrenim gördükleri fakülte, mezun olduğu lise, doğduğu bölge, devam ettiği sınıf ve almakta olduğu derslerin gerekli olduğuna dair inanç değişkenleri açısından incelemektir. Bu amaçla, 2012-2013 Akademik Yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde eğitim alan toplam 1439 üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisine öğretim elemanlarının inanılırlığı algısını belirlemek için McCroskey ve Teven (1999) tarafından geliştirilen Öğretim Elemanlarının İnanılırlığı (Source Credibility) ve sınıfta adalet algısını belirlemek için Chory-Assad ve Paulsel (2004) tarafından geliştirilen, Sınıfta Dağıtım Adaleti ve Sınıfta Prosedür Adaleti Ölçekleri ile Chory (2007) tarafından geliştirilen Sınıfta Etkileşim Adaleti Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, Öğretim Elemanlarının İnanılırlığı Ölçeği alt boyutları ile Sınıfta Adalet Ölçeği alt boyutları arasında sadece öğretim elemanlarının güvenilirliği alt boyutu ve sınıfta dağıtım adaleti alt boyutu arasında çok düşük düzeyde pozitif yönlü manidar bir ilişki olduğu diğer alt boyutlar arasında manidar bir ilişki olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between university students' instructor credibility perceptions and justice in the classroom perceptions and also to analyse these perceptions according to the sex, the faculty the students are studying at, the high school the students graduated from, the region the students were born in, the class the students are attending and the students' belief about the necessity of the courses they are taking variables. For this reason, to determine the university students' instructor credibility perceptions, Source Credibility Scale developed by McCroskey and Teven in 1999 and to determine the university students' justice in the classroom perceptions, Distributive and Procedural Justice in the Classroom Scales developed by Chory-Assad and Paulsel in 2004 and Interactional Justice in the Classroom Scale developed by Chory in 2007 and also a Personal Data Inventory prepared by the researcher were conducted to a total of 1439 3rd and 4th grade students attending Abant İzzet Baysal University in the 2012-2013 Academic Year. It was found that there was no significant correlation between students' perceptions on instructors' competence and goodwill and their perceptions on distributive, procedural and interactional justice in the classroom. It was found that there was no significant correlation between students' perceptions on instructors' trustworthiness and their perceptions on procedural and interactional justice in the classroom, but it was found that there was a positive significant correlation in a very low level between students' perceptions on instructors' trustworthiness and their perceptions on distributive justice in the classroom.