Üniversite öğrencilerinin öğretim elemanlarıyla olan iletişimi ve bu konuda yönetimden beklenenler
The communication between university students and academicians and what is expected from the universty administration in this mater
  1. Tez No: 125221
  2. Yazar: HİDAYE AYDAN SİLKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencileri ile öğretim elemanlarının birbirleriyle ve yöneticileriyle olan iletişimleri konusundaki görüşleri ve varsa iletişim engellerinin belirlenmesi ve bu konuda yöneticilerden beklentilerin neler olduğunun saptanması amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma; Eğitim Fakültesi; Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği Bölümleri, Edebiyat Fakültesi; Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri, Fen Fakültesi; Biyoloji ve Kimya Bölümleri ile İletişim Fakültesi; Gazetecilik, Radyo-TV Bölümlerinden toplam 305 üçüncü sınıf öğrencisi ve 85 öğretim elemanı örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, Bolat (1990) tarafından geliştirilen“Öğretim Elemanı- Öğrenci İletişim Ölçeği, Öğrenci-Öğretim Elemanı İletişimi ölçeği”ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretim Elemanı-Yönetici İletişimi Ölçeği ve Öğrenci- Yönetici İletişimi Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklere ilişkin yapılan güvenilirlik çalışması sonucu, Üniversite öğrencilerinin“Öğrenci-Öğretim Elemanı İletişimi”Ölçeğinin Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısı r=.9048,“Öğrenci-Yönetici İletişimi”ölçeğinin Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısı r=.9188,“Öğretim Elemanı-öğrenci İletişim”ölçeğinin Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısı r=.8884,“Öğretim Elemanı-Yönetici İletişimi”Ölçeği Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısı r=.9542 olarak bulunmuştur. Verilerin analizinde, yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü vary an s analizi ve duncan testi, kikare, korelasyon uygulanmış, önem düzeyi.05 ve.01 olarak alınmıştır. Araştırmanın sonuçlan; öğrenciler ile öğretim elemanlarının birbirleriyle ve yöneticileriyle olan iletişimlerinin yeterlilik düzeyinin oldukça düşük olduğunu ortaya koymuştur. Öğretim elemanlarının öğrencileriyle olan iletişimlerine ilişkin görüşleri ile öğrencilerin öğretim elemanlarıyla olan iletişimlerine ilişkin görüşleri arasında ve öğretim elemanlarının yöneticileriyle olan iletişimlerine ilişkin görüşleri ile öğrencilerin yöneticiyle olan iletişimlerine ilişkin görüşleri arasında bazı değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive study is to analyze the views of university students and academicians about the communication with each other, and also with their administrators, and to determine, if any, the communication barriers between both groups, and to discuss their expectations from the administrators on the related matter. The research concentrates on 305 third-year students and 85 academicians at the Pedagogical Guidance and Counseling, and Classroom Teaching Departments of the Faculty of Education, the American Culture and Literature, and the Turkish Language and Literature Departments of the Faculty of Letters, the Biology and Chemistry Departments of the Faculty of Natural and Physical Sciences, and the Journalism and Radio-TV Broadcasting Departments of the Faculty of Communications of Ege University. In the study, the“Academician-Student”, and the“Student-Academician Communication”Inventories, developed by Bolat (1990), and the“Academician- Administrator”and the 'Student- Administrator Communication“ Inventories, developed by the researcher, have been used. The Croribach- Alpha reliability coefficients of the inventories are as follows: The ”Student-Academician Communication Inventory“ (r=.9048); the ”Student- Administrator Communication Inventory“ (r=.9188); the ”Academician-Student Communication Inventory“ (r=.8884); and the ”Academician-Administrator Communication Inventory“ (r=.9542). In data analysis, Percentage, Frequency, Avarage, Standart and One- Way Variation, T, Duncan, Kikare, and Correlation tests were conducted. The efficiency levels are.05 and.01. The research findings have shown that the communication levels of the university students and the academicians both with each other and their administrators are rather low, and there are some statistically-significant variations between both groups' views about the ”Academician-Student Communication“ and the ”Student-Academician Communication“, and about the ”Academician-Administrator Communication“ and the ”Student- Administrator Communication". ?Jf? pfpr