İzmir ilinde yetiştirilen karabağlar tütün grubunun beslenme durumu ile kimi kalite özellikleri arasında ilişkiler
  1. Tez No: 38472
  2. Yazar: MEHMET EŞREF İRGET
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN HAKERLERLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
94 ÖZET Bu çalışma İzmir ilinde yetiştirilen Karabağiar tütün grubunun beslenme durumu ile kimi kalite özellikleri arasındaki ilişkileri saptamak üzere yapılmıştır. Bu amaçla izmir ilinin Bergama, Kınık, Torbalı, Tire ve Kiraz ilçelerindeki toplam 25 tarladan toprak ve bu tarlalarda yetiştirilen Karabağiar grubu tütünlerden yaprak örnekleri alınmıştır. Toprak örnekleri fide dikiminden sonra tariaiann iki farklı derinliğinden (0-25 ve 25-50 cm), yaprak ömekieride kurutma sonunda üreticinin istifinden el durumu gözetilerek alınmıştır. Yaprak örnekleri daha sonra eksperler eşliğinde ticari değerlerine (grad) göre ayınlarak farklı el durumu (alt, orta ve üst) ve grad değerine (AG, BG ve KP) sahip örnekler şeklinde gruplandınlmıştır. Toprak ve yaprak örneklerinde fiziksel ve kimyasal analizler yapılarak, toprakların verimlilik düzeyi ile tütün yapraklarının besin elementi kapsamı ve kalite özellikleri belirlen miştir. Elde edilen analiz sonuçlanna, varyans analizi uygulanarak yaprakların besin elementi kapsamı ve kalite değerlerinin, yöre el durumu ve grad değerine göre değişimi, korelasyon analizi ve aşamalı regresyon analizi uygulanarak tütünlerin beslenme durumu ve kalite değerlerinin toprak özellikleri ile olan ilişkileri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda açıklandığı şekilde üç başlık altında irdelenmiştir. 1. Toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri Toprak örneklerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerine ilişkin minimum ve maksimum değerler aşağıda çizelge halinde verilmiştir. Pt: Bingham P2: Modifiye Sissingh (Pw) K, : 1 N NH4 OAc K2: 0.5 N HCî P3:Olsen ve Ark. Ka: 0.3 N HCI95 Yapıîan değerlendirmeler sonucunda îoprakiann büyük çoğüunluğunun hafif alkalin reaksiyonlu, kireçli,tuz problemi bulunmayan, organik madde ve toplam N açısından fakir-orta düzeyli, kumlu-tın ve tın gibi hafif bünye özelliğine sahip olduğu ve söz konusu fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından şark tipi tütün yetiştiriciliğin® genelde uygun nitelikler taşıdığı belirlenmiştir. Topraklann büyük bir bölümünün alınabilir P, K ve Zn açısından yetersiz, tamamına yakınının diğer besin elementleri açısından yeterli durumda olduğu saptanmıştır. 2. Tütün Yapraklarının Besin Elementi Kapsamı ve Kalite Değerleri Yaprak örneklerinin besin elementi kapsamı ve kalite özelliklerine ilişkin minimum ve maksimum değerler aşağıda çizelge halinde verilmiştir. Yapılan değerlendirmenin sonucunda yapraklann besin elementi kapsamı ve kalite özelliklerinin yöre, el durumu ve grad değerine göre önemli değişiklikler gösterdiği belirlenmiştir. 3. Toprak Özeiükleri-Besienme-Kalit® Arasındaki ilişkiler Karabağiar grubu tütünlerin besin elementi kapsamı ve kalite özellikleri ile toprak özellikleri arasındaki ilişkiler yapraklann el durumu, grad değeri ve toprak örneklerinin alındığı derinliğe göre önemli değişiklikler göstermektedir. Toprakların pH, CaC03, toplam çözünür tuz ve organik madde kapsamının yapraklann P, K, Fe, Zn, Mn, Cu kapsamı ile negatif, Ca kapsamı ile pozitif ilişkili olduğu belirlenmiştir. Farklı el durumu, grad değerine sahip yapraklann P, K, Ca, Mg, S, Cİ, Fe ve Mn kapsamı ile ve besin elementlerinin alınabilir mikîarian arasında önemli pozitif ilişkiler saptanmıştır. Bu konuda toplam N açısından toprak-bitki ilişkilerinin genelde96 zayıf olduğu, Zn açısından ise isîaiistiki anlamda önemi! bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Toprak özellikleri ile tütün yaprakların kalite özellikleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi sonucunda; kalite özelliklerinden protein-N ve nikotin kapsamının kimi farklılıklar dışında toprağın verimlilik durumu ile (organik madde, toplam-N, alınabilir K, kil fraksiyonu vb.) pozitif; çözünür N, toplam indirgen şeker ve petrol eteri ekstraktının ise toprakların verimlilik düzeyi ile önemli düzeyde negatif ilişkili olduğu saptanmıştır. Kalite özelliklerinden ham kül, kül ve kum kapsamının da toprağın verimlilik düzeyinin artışı ile azalış gösterdiği gözlenmiştir. Tütünde yamalık özel liğini yansıtan suda çözünür kül miktarı ve çözünür külün alkaîinitesinin, toprakların alınabilir K kapsamı ile önemli düzeyde pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu konuda yapılan aşamalı regresyon analizi sonucunda incelenen toprak özelliklerinin, farklı el ve grad değerine sahip tütün yapraklarının kalite özelliklerinde meydana gelen varyasyonun %14.25-78.28'ini açıklayabildiği belirlenmiştir. Yapraklann besin elementi kapsamı ile kalite özellikleri arasında da önemli ilişkilerin bulunduğu, bu bağlamda yapraklann toplam N kapsamının kalite özel liklerinden protein-N, çözünür N, nikotin ve petrol eteri ekstraktı kapsamı ile pozitif, toplam indirgen şeker kapsamı ile negatif ilişkili olduğu belirlenmiştir. Yapraklann K kapsamının protein-N, suda çözünür kül miktan ve suda çözünür külün alkalinitesi ile pozitif, indirgen şeker kapsamıyla negatif ilişkili olduğu saptanmıştır. Yapraklarda Ci kapsamının artışı ile suda çözünür külün aikaiinitesinin azalış gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
97 RELATIONSIHPS BETWEEN MINERAL NUTRITION AND QUALITY CHARAC TERISTICS OF KARABA?LAR TOBACCOS GROWING IN İZMİR REGION SUMMARY The study was conducted to examine the relations between nutrition of Karabağlar tobaccos and its quality characteristics. Soils and leaf samples were collected from 25 different sites located at Bergama, Kınık, Torbalı, Tire and Kiraz districts of izmir province. Soil samples were taken from two depths (0-25, 25-50 cm) right after transplanting, whereas, leaf samples were collected from the warehouses after curing. Leaf samples, further, were commercially sorted by the experts and classified with respect to prime and grade value. Soil and leaf samples were physically and chemically analysed to put forth the fertility levels. The variaton of leaf nutrient concentration and quality values relating to site, prime and grade values were examined by statistical variance of analysis. Correlation and stepwise regression analysis were applied to the results to see the relations between above mentioned parameters. Result achieved were presented under three topics as given below. 1. Physical and chemical properties of soils. Range values measured for each studied parameter are shown in the succeeding chart P* Bingham Modified Sissingh (Pw) Result revealed that sous of the experimental sites were slightly alkaline in reaction, with no salt problem and medium to deficient in organic matter and total N. The texture was found to vary between sandy-loam to loam. Above studied parameters showed that the considered fields were suitable for oriental tobacco growing. Available P,K and Zn contents were majorly very low. On the other hand all other plant nutrients present in the soil were found sufficient98 2. Piant Nutrients and Quality Gharaetenstictics of Tobacco Leaves Range values measured for each studied parameter are shown in the succeding chart Results showed that leaf nutrient contents changed with the variations in quality characteristics regarding site, prime and grades. 3. Relations between soil properties and nutrition-quality Significant relations were determined between soil properties and leaf nutri ent contents and quality properties of Karabağlar tobaccos. These considered relationships changed by soil depth, prime and grade values. Soil pH, CaCOs, water soluble salt and organic matter contents were nega tively related to leaf P,K,Fe,Zn,Mn and Cu contents and positively with leaf Ca. Depending on prime and grades, leaf P.K.Ca.Mg.S.CI.Fe and Mn contents were positively correlated with the available contents of these elements present in the studied soils. A weak correlation was determined in terms of total N and a non significant one for Zn. Protein N and nicotine contents, in general, were positively correlated with fertility properties (organic matter, total N, available K, clay fraction) of soils. However, negative positions were present for soluble N, total reducing sugars and petroleum ether extracts. Consistent decrease in some quality characteristics as crude ash, ash and sand were determined with increases in soil fertility levels. Water soluble ash content and alkalinity of water soluble ash which are the two important aspects that notify the burning properties of tobacco were highly correlated with available soil K.99 Stepwise regression analysis put forth that soil properties were responsible for the 14.85-79.57% of the variation in leaf quality due to primes and grades. Total N content of leaves had positive relations with some of the quality characteristics as protein-N, soluble N, nicotine and petroleum ether extract, however, negative with total reducing sugars. Similarly, leaf K contents were positively correlated with protein N, soluble ash, alkalinity of water soluble ash and negatively correlated with total reducing sugars. Also negative relations were present between CI and alkalinity of water soluble ash.