Sâlim ve Safâyi tezkirelerindeki biyografik bilgilerin karşılaştırılması
On the Sâlim and Safâyi tezkires of biographical i̇nformations are compared of
  1. Tez No: 384718
  2. Yazar: HAVA YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 587
Özet
Biyografiler ve biyografik kaynaklar kültür ve edebiyat açısından oldukça önem arz eden eserler arasında yer almaktadır. Biyografik eserler arasında hiç şüphesiz şuara tezkireleri önem taşımaktadır. Klasik Türk edebiyatında hem şairlerin biyografilerine hem de şairlerin şiirlerinden seçilen örneklere yer veren tezkireler günümüz biyografi çalışmalarına kaynak olabilecek nitelikte edebi eserlerdir. Bu tez çalışmamızda 18. yüzyılın iki önemli şuara tezkireleri olarak kabul edilen Sâlim ve Safâyi tezkireleri biyografik bilgileri karşılaştırma açısından incelenmiş ve söz konusu iki tezkirenin biyografik benzerlikleri ve farklılıkları mukayese edilerek ortaya konulmaya çalışılmıştır. Edebiyat tarihimizin en önemli malzemesi olan bu şuara tezkireleri karşılaştırılarak bilim dünyasına katkıda bulunulmaya çalışılacaktır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Tezkire, biyografi, Mustafa Safâyi Efendi Tezkire-i Safâyi Sâlim Efendi Tezkiretü'ş-şu'arâ.
Özet (Çeviri)
Biographies and biographical sources are among the very crucial that works in terms of culture and literature. Among in biographical works are of undoubtedly primarily tezkires. In Classical Turkish Literature both biographies of poets and gives examples of selected poems which tezkires are literary works source todays biograpy works. This thesis examines, Sâlim and Safâyi tezkires which the 18th two major of tezkires were accepted, examined for comparasion biographical informations and two tezkires to so called the biographical similarities and differences has tried to put forward by comparing. Şuara tezkires that the most important material of our history will try to conribute to the scientific world by comparing. KEY WORDS: Tezkire, Biography, Mustafa Safâyi Efendi Tezkire-i Safâyi Sâlim Efendi Tezkiretü'ş-şu'arâ.