Dönüşümlü bir ağ akışı probleminin unimodular özellikleri
- Tez No: 38479
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iki indisli dağıtım probleminin dönüşümlü bir ağ akışı problemi olarak formülasyonu ve eşdeğer formülasyonları ile katsayılar matrisinin total unimodular özellikleri, maksimum akış-minimum kesim ve ilkel-ikilem ilişkileri, Lagrange fonksiyonu ve Hessian matrisi kullanılarak optimallik koşulları incelenmiş ve elde edilen sonuçların Simplex tabloyu sağladığı ve özel bir total unimodular matrisin özellikleri olduğu görülmüştür. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, two-index transportation problem and its reduced cases have been considered as a circularization network flow problem. The relationships between maximum flow-minimum cut and primal-dual forms, and optimally conditions using Lagrange functions and Hessian matrix of the problem have been given by the total unimodularity properties and the generalized inverses of a matrix. It is shown that the problem and its reduced cases have common algebraic characterizations. 34