İki boyutlu çiğ kayması esnasında dağılım katsayısını hesaplayan bir deney metodunun öngörülmesi
- Tez No: 38482
- Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ÇAKALOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Mühendislik açısından, partiküll ü materyallerin eldest ve işlenmesi aşamalarında bu materyallerin küme oluşturma karakteristikleri önemli bir konudur. Yığın halindeki bir part ikiller materyalin küme olıışrurmasmdaki en önemli faktörlerden birisi tutunma açısıdır. Bu çalışmada, şeker partiküllerinm ve püskürtülerek kurutulmuş a-amilaz tozunun tutunma açılan üzerinde çalışılmıştır. 547.5 fim ortalama elek partikül çapına sahip şeker örnekleriyle yapılan denemelerde, beyaz ve kırmızıya boyanmış şeker paıliküîlerinin tutunma açılan ortalama 39.6-39.7° olarak bulunmuştur. 186 um ortalama elek partikül çapma sahip püskürtülerek kurutulmuş a-amilaz tozunun tutunma aç Ikvi % 3.3, % 4.52, ve % 6.27 nem içerikleri için sırasıyla ortalama 43.7. A*. 2.“.e 47.0 olarak bulunmuştur. Ayrıca partiküllü materyallerin çsğ kayması esnasında partiküler katmanı oluşturan katmanların etkileşimlerin anlaşılabilmesi ve katmanlar arasındaki Kayma Dağılım Katsayılarının Hesaplanabiimesi, konuya yeni bir boyut kazandırabilecektir. Bu amaçla iki boyutlu çığ kayması sonunda, beyaz şeker partiküllcri ile n-rosaîik asit kullanılarak kırmızıya boyanmış şeker paıtikülleri arasındaki Kayma Dağılım Katsayıları kümenin ara keskindeki bazı noktalara ve beyaz şekere ait kırmızılık renk tonu değerlerinin ”Text Flaşlı DaL; Color“ bulunması suretiyle bulunmuştur. Bulunan değerler (7.5,2.3,6.7), (8.1,2.3,6.1), (8.5,2.3,5.4), (8.9,2.3,4.7) koordinattan için sırasıyla 1.48* 10”3, 3.09* I O“3, 1.68* 1 0'2, 2.31*1 0”2 kg.m/s olarak tesbit edilmiştir. 36
Özet (Çeviri)
ABSRAKT Bu çalışmada şeker partikülleri ve püskürtülerek kurutulmuş a-amilaz tozunun tutunma açısı, bu açının direkt olarak ölçülmesi prensibine dayanan bir metod kullanılarak ölçülmüştür. Yapılan ölçümlerle a-amilaz tozunun tutunma açısının nem içeriği ile doğrusal bir değişim gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca şeker partücüllerinin iki boyutlu çığ kayması sonrasında katmanları arasındaki Kayma Dağılım Katsaymlarınm hesaplanmasında amaçlanmıştır. İki boyutlu çığ kayması sonucu oluşturulan şeker kümesinin bazı noktalarınuı ve tamamen kırmızıya boyanmış şekerin kırmızılık renk tonu“Text Flash Data Color”cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Bu noktalardaki kırmızı şeker konsantrasyonu, noktadaki kırmızılık tonunun kırmızı şekerin kırmızılık renk tonuna oranîanmasıyla bulunmuştur. Kümeyi oluşturan katmanlar arasındaki Kayma Dağılım Katsayıları Birinci Fick Denklemi kullanılarak hesaplanmıştır. ABSTRACT In this study, the angles of repose, which is one of the most important heap formation characteristics, of both sugar particles and spray dried a-amylase powder were measured by using a method based on the direct measurement of this angle. Results of experiments showed that angle of repose of spray dried a-amylase powder changes linearly with the moisture contents of powder. However, a new experimental method, which can be used for predicting Slip Distribution Coefficients after two dimensional avalanche of bulk sugar particles occurred, was proposed. The red color density of some points on the surface of the sugar heap and red painted sugar were measured by using“Text Flash Data Color”equipment. Red sugar concentration at any point was calculated as the ratio of the red color of point to the red color density of the red painted sugar. Slip Distribution Coefficients between these layers are calculated by using First Fick's Law.