Investigation of biogeochemical and microbiological characteristics of acid mine drainage in Balıkesir-Balya region by molecular biology techniques
Balıkesir-Balya bölgesindeki asit maden drenajının moleküler biyoloji teknikleri ile biyojeokimyasal ve mikrobiyal özelliğinin incelenmesi
- Tez No: 384826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN GÜL KARAGÜLER, YRD. DOÇ. DR. NURGÜL ÇELİK BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Terkedilmiş Pb-Zn maden sahası atık kayalar, eriyik ve metalurjik atıklar içeren inaktif alandır. Alanın minerolojik içeriği çoğunlukla galen, sfalerit ve piritten oluşmaktadır. Amacımız için laboratuvar ve arazi çalışmaları yapıldı. Laboratuvar çalışması için, arazi alanına benzeyen koşullar (pH(2-4) sıcaklık (4-25 oC)) altında biyolojik ve kontrol galen, sfalerit ve pirit oksidasyon deneyleri dizayn edildi. Biyolojik deneyler asidofilik sülfür okside eden bakteri Acidithiobacillus thioxidans (14887) kullanılarak yürütüldü. Kimyasal kontrol deneyleri bakteri kültürü ilave edilmesi dışında biyolojik deneylerle aynı şartlar altında yapılmıştır. Sediman örnekleri 2010 ağustos ayında arazi gezisi sırasında toplanmıştır. Araziden toplanan suyun kimyasal özellikleri (pH, sıcaklık, Eh, EC) belirlenmiştir. Maden atık sahasının bakteriyel topluluğunu belirlemek için sediman örneklerinden 16S rRNA analizi yapılmştır. 25oC'de A. thiooxidans ile gerçekleştirilen galen ve sfalerit oksidasyon deneyleri, kontrol deneylerine göre yüksek oksidasyon oranı göstermiştir. Normal sıcaklık şartların altında (4, 10oC) gerçekleştirilen deneyler, galen ve sfalerit oksidasyon oranının 25oC'ye göre anlamlı derecede düşük olmasına rağmen A. thiooxidans 4oC'de hala aktif olduğunu göstermiştir. Galen ve sfaleritin aksine biyolojik ve kontrol pirit oksidayonu önemli bir reaksiyon oranı göstermemiştir. Sekans analizleri, Balya Pb-Zn atık sahasının yüksek bakteriyel çeşitliliğe sahip olduğunu, özellikle sülfür-Fe(II) okside eden bakterilerle birlikte Fe(III) indirgeyen bakterilerin alanda yaygın olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Abandoned Pb-Zn mine area is currently inactive and contains significant amount waste rocks, smelting and metallurgical waste. The mineralogical composition of the area is mainly composed of galena, sphalerite, and pyrite. For our goal, we used laboratory and field approaches. For laboratory studies, we designed biological and abiotic oxidation experiments with galena, sphalerite and pyrite under various conditions (pH (2-4), temperature (4-25oC)) which mimics the field conditions. The biological experiments were conducted by using the acidophilic sulfur oxidizing bacteria, Acidithiobacillus thioxidans bacterium (14887). Chemical control experiments were carried out under identical conditions as the biological experiments except addition of the bacterial culture. Sediment samples were collected during the field excursion in August 2010. Chemical properties (pH, temperature, Eh, EC) of the water samples were determined. 16S rRNA gene sequence analysis was performed in the sediment samples for identification of bacterial population in the mine tailing area. Laboratory oxidation experiments with galena and sphalerite at 25oC showed high oxidation rate with A. thioxidans compared to chemical ?control experiments. Experiments under suboptimal temperature (4, 10oC) indicated that A. thioxidans was still active even under 4oC although the oxidation rate of galena and sphalerite were significantly lower compared to 25oC. Unlike galena and sphalerite, oxidation of pyrite with bacteria and without bacteria did not show significant reaction rate. Our sequence analysis indicated high bacterial diversity in the Balya Pb-Zn tailings, most prevalent sulfur -Fe(II) oxidizer along with Fe(III) reducer.