Investigation of redox-dependent benthic nutrient and metal feedbacks under anoxia using early diagenetic modeling
Anoksik koşullarda redoksa bağlı bentik besin ve metal döngülerinin erken diyajenez modellemesi ile incelenmesi
  1. Tez No: 513115
  2. Yazar: KADİR BİÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜCEL, PROF. DR. AYŞEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Deniz sistemlerindeki oksijen kaybı havza, su kolonu ve deniz tabanı (sediman) modellerinin birleşimiyle çalışılması gereken önemli bir yönetim problemidir. Bu problem üzerine şu ana kadar yeterli miktarda çalışılmamıştır. Bunun altında yatan başlıca etkenlerden biri de redoks süreçlerinin sonucu olarak oluşan karmaşık biojeokimyasal döngülerin yeterli miktarda anlaşılmamış olmasıdır. Bu tez, düşük oksijenli Karadeniz'i örnek bir sistem alarak hipoksi/anoksinin sediman biojeokimyası ve bunun su kolonuna olan geri dönüşleri üzerinde etkilerini araştırmaya odaklanmaktadır. Bunu yapabilmek için, literatürde bulunan reaksiyon-taşınım modelleri üzerine kurulu erken diyajenez modellenmesi çalışmalarının birleşimi olan bir yaklaşım kullanılmıştır. Simulasyon sonuçlarımız oksijen azlığında sediman biojeokimyasında sülfat indirgenmesi ve metan oluşumunun baskın hale geldiğini göstermektedir. Bundan dolayı, hidrojen sülfür ve metan üretimi artarak Karadeniz'in sülfidik ortamını temsil etmektedir. Metal iyonları ile ilgili sonuçlar, organik karbon yağışı ve oksijen azlığı sebebi ile ciddi miktarda Fe(II) ve Mn(II) üretimi olduğunu göstermektedir. Akış tahminleri, oksijen azlığında su kolonuna çıkan besin kaynaklarının arttığını göstermektedir. Bu koşullar altında, su kolonunda ısınmadan etkilenmeden düzgün işleyen bir karışım olduğunu varsayarsak, bu geri bildirim mekanizması organik karbon üretimini daha da arttırarak ileriki zamanlarda daha kritik bir oksijensizleşmeyi tetikleyebilir.
Özet (Çeviri)
Loss of oxygen in marine systems is a major management challenge that requires an integrated combination of watershed, water column and seafloor benthic (sediment) biogeochemical models. This challenge has not been successfully confronted yet. One of the primary reasons is the lack of understanding on the complex biogeochemical consequences of redox processes ocurring under anoxia. This thesis focuses on uncovering the complex effects of hypoxia/anoxia on sediment biogeochemistry and its feedbacks to the water column low-oxygen marine environments, taking the Black Sea as a model system. To do this, we have used a synthesis of early diagenetic modeling approaches from literature which are constructed upon reaction-transport modeling framework. Results about our simulations show that, with decreasing oxygen in bottom water, sediment becomes dominated with sulfate reduction and methanogenesis. Therefore, production of hydrogen sulfide and methane critically increases which represents the sulfidic conditions of the Black Sea. Results of metal ions show that, considerable amounts of Fe(II) and Mn(II) are also produced due to high organic matter rain and less available oxygen. Flux estimates show that, deficiency of oxygen leads to lower phosphate and higher ammonia fluxes to the water column, thereby modifying the N/P ratio of the benthic-released nutrients. Under these conditions, if we assume that the mixing does not slow down as a result of warming, this feedback mechanism cause production of organic matter to increase further which leads to a more critical future deoxygenation.