Kıbrıs sorununun tarihi ve güncel gelişimi çerçevesinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği'ne girmesinin Türkiye'ye etkileri
The Evaulation of Southern Cyprus membership to the European Union to Turkey in the frame of historical and actual progress of Cyprus issue
- Tez No: 38484
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Politikaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Avrupa Birliği'nin Kıbrıs konusu ile ilgilenmeye başlamasını ve bunun sonuçlarını değerlendirmek için tarihi gelişimi ile birlikte bir bütün halinde Kıbrıs'ın incelenmesi gerekmektedir. Tarihi gelişim incelendiğinde Anadolu'ya hakim olan egemen güçlerin kendilerinden kırk mil uzakta olan bu adaya da hakim oldukları görülmektedir. Türklerin ada üzerine hakimiyetleri 1517 yılında Memlukluları yenmeleri ile başlamaktadır. 1914 yılındaki İngiliz ilhakına kadar olan dönemde ada üzerinde Türk egemenliği devam etmiştir. Dört yüzyıl süren bu egemenlik süresince adada yaşayan insanların inanç ve yaşama haklarına saygılı olan Türkler adada barışı sağlamıştır. 1950 yılı sonrasında adanın siyasi ve sosyal yapısı değişmeye başlamış, elli yıllık İngiliz döneminin oluşturduğu değişimin bir sonucu olarak, yüzyıllardan beri bir arada yaşayan halk arasında sorunlar çıkmaya başlamıştır. Adanın Yunanistan'a bağlanma düşüncesi ve bu maksatla başlayan tedhiş hareketleri sonrasında adada yeni bir yapılanma oluşmuş ve Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye'nin gerek garantörlüğü gerekse de izni ile doğmuştur. 1 963 olayları sonrasında Kıbrıs Cumhuriyeti etiketini zorla gasp eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, geçen zaman içerisinde Türk tarafını marjinalleştirme girişimlerini sürdürmüştür. Adadaki sorunun devamının kendi politikalarına uygun olması nedeni ile İngiltere'nin yoğun gayretleri sonucu Birleşmiş Milletler zemininde KKTC konusunda sürekli olarak olumsuz kararlar alınmıştır. AB Kıbrıs ilişkilerinde gözönünde bulundurulması gereken noktalardan biri de, Türkiye'yi dikkate almayan hiçbir çözümün bölgede uzun ömürlü olamayacağıdır. Tarihten gelen sosyolojik yapı ve miras Türkleri her zaman bu bölgede söz sahibi olmaya itmektedir. Bulunduğu bölgede barış üreten bir ülke olan Türkiye'nin etrafında bir barış kuşağı oluşturabilmesi için, uluslararası alanda Kıbrıs sorununa çözüm üreten taraf olması gerekmektedir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to evaluate Cyprus issue and interest of European Union towards the problem it is necessary to examine historical and actual progress of issue as a whole. When the historical background examined it is clear that the power ruling the Anatolia is also always ruled the Island which is forty miles away from them. The Turkish sovereignty over island is beginning with the overcome against Memluklular at 1517. The Turkish sovereignty was continued until English annexation at 1914. Within this four century people living on the island had the opportunity to live in peace and secure. After 1050 under the ruling of British there was going to appear some problems between the people who was lived centuries together within peace. The social, economic and ethnical situation began to change. Pro-enosis agitation among both Greek mainlanders and the Greek Cypriots continued throughout the 1950's. Violence against Turkish minority escalated during the 1 960's and 7 0's. D espite t he b i-communal e mphasis o f t he n ew C ypriot g overnment's constitutional, security and political framework, elements within both the Turkish Cypriot and Greek Cypriot community was not satisfactory. After being a side to the Cyprus issue EU should consider that there would be no long live solution without Turkey. Living in Anatolia, Turkey always have the right to effect the issue. Ill