Güneş pilleri ile çalışan peltier elemanlı bir soğutucu sistemin geliştirilmesi
- Tez No: 38485
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu projede güneş enerjisinin yoğun olduğu yerlerde daha çok ihtiyaç duyulan soğutucuların pelteir eleman kullanan bir uygulaması incelenmiştir. Enerji kaynağı olarak güneş enerjisi (PV-modüller aracılığıyla) kullanılmıştır, istediğimiz miktarda peltier modül temin etmek mümkün olmadığı için mevcut peltier modülün soğutabileceği bir hacim üstünde çalışılmıştır. Raporda verilen ölçümler hacim boş iken elde edilmiştir. Dolayısıyla soğutucunun yüksüz durumdaki karakteristiğini ifade etmektedirler. Yüksüz durumda iken alınan sonuçlardan peltier modül kullanan soğutucuların verimlerinin («%25) geleneksel sistemlere (a%10) göre yüksek olduğu görülmektedir. Genel sistem veriminin %2 gibi çok düşük bir değer olmasındaki en önemli sebep fotovoltaik dönüşümdeki verim düşüklüğüdür. Bu projede daha çok soğutucunun enerji talebi ve karşılanması üzerinde durulmuş, termodinamik özelliklerin incelenmesi ikinci planda kalmıştır. ölçümler sırasında depo elemanı olarak kullanılan kurşun-asit araç aküsünün eksik şarj olduğu görülmüştür. Bu problemin giderilmesi için önerilen bir yöntem denenerek, modül sayısı bir arttırılmıştır. Sonuçta akü şarj seviyesi yükselmekle beraber bu yöntemin getirdiği faydanın, arttırdığı maliyetin yanında az olduğu görülmüştür. Peltier soğutucular sessiz çalışması, hareketli parçalarının olmaması, elektromanyetik gürültülerinin olmaması, yerçekimsiz veya dünyadakinin birkaç katı yerçekimli ortamda çalışabilmesi v.s. gibi özellikleri ile geleneksel sistemlere alternatif olabilmektedirler. Ülkemizde -enerjisi güneşten karşılanmasa bile- Peltier elemanlı soğutucuların kullanılmaya başlanılması gerekmektedir. SUMMARY In this project the refrigerators which are needed in places why the sun energy is rather high the most, with peltier element are examined. By using a Photovoltaic module the energy obtained from the sun was used as the source energy. Because of the lack of enough number of peltier elements, a box designed for the present peltier element in hand was used. The measurement given in the report were taken while the box was empty, therefore they show the characteristics of the refrigerator without a load. From these measurement the conclusion, that the refrigerators using peltier elements have a higher efficiency than the conventional refrigerator can be driven. The efficiency of the system which is 2% is low, only because of the PV transfers. In this project the scientist were mostly concerned about the energy used by the refrigerator and not about this thermodynamics qualities. During the experiments the lead-acid battery used as an energy storage component was seen to be charged deficiently. To charge the battery completely another module was used. However the advantage of using a new module was not match when the cost that it brought with it was taken into consideration. In our country, the peltier element which is a good alternative to the conventional systems because of it's high efficiency and qualities like electromagnetic silence, non mobile components, silence, ability to work in non gravitational or in gravitational field that are several times stronger than the earth's, must be used though it may not use the sun energy as it source. 48
Özet (Çeviri)