Deri endüstrisi kimyasal ve biyolojik çamurlarının aerobik stabilizasyonunun etkisinin belirlenmesi
Effects of aerobic stabilization on leather industry chemical and biological sludges
  1. Tez No: 384862
  2. Yazar: EBRU AYDINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE UBAY ÇOKGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda atıksu arıtma çamurlarının yönetimi konusu oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Bunun nedeni artan atıksu arıtma tesisleri ile birlikte büyümekte olan arıtma çamurlarının nihai uzaklaştırma sorunudur. Atıksuyun arıtılması sonucunda oluşan çamura içerdiği kirleticiler nedeniyle hem ekononomik hem uygulaması kolay bir uzaklaştırma yöntemi bulunması güçtür. Özellikle endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde suyun arıtılması sonucu oluşan çamur tehlikeli özellikler göstermektedir. Ayrıca atıksuyun arıtımı sonrası atıksuda bulunan kirleticiler daha yüksek konsantrasyonlara ulaşarak çamurda birikmektedir. Bu durum da atık çamurun bertarafını zorlaştırmaktadır. Bertaraf yöntemlerinden uygulaması kolay ve ekonomik olan düzenli depolama yöntemi ise atık çamurların içerdiği organik madde ve diğer kirletici parametrelerin yasal düzenlenmelerle belirlenen kriterlere uyum sağlayamaması nedeni ile çok zorlaşmıştır.Bu çalışmada Çorlu Deri Organize Sanayi Bölgesi'nden alınan üç farklı atıksu arıtma atık çamuru kullanılmıştır: kimyasal arıtma atık çamuru, kimyasal ve biyolojik arıtma atık çamur karışımı ve biyolojik arıtma atık çamuru. Kullanılan farklı arıtma çamurlarında aerobik stabilizasyonun etkisinin belirlenmesi için deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Farklı tipteki atık çamurlara uygulanan aerobik stabilizasyon yönteminin etkisi araştırılmıştır ve sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır. Buna göre aerobik stabilizasyonun en etkili olduğu atık çamur kimyasal ve biyolojik arıtma çamurlarının karışımı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca çamurların hiçbiri Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik'te belirlenen Toplam Organik Karbon (TOK) ve Çözünmüş Organik Karbon (ÇOK) parametreleri açısından düzenli depolama kriterlerini sağlayamamıştır.
Özet (Çeviri)
Recently wastewater treatment sludge management become a very important issue because of the growing problem of finding a proper sludge disposal method with the increase of the number of wastewater treatment plants. It is very difficult to find an economic and easy disposal method for the sludge, produced after the treatment of wastewater, containing pollutants. Especially sludges produced by industrial wastewater teratment plants have hazardous characteristics. On the other hand, pollutants in wastewater accumulate in sludge with higher concentrations. This situation makes the disposal of sludge more difficult. An easy and economic disposal method landfilling is troublesome bacause of the organic matter and other pollutant parameters that waste sludge contains do not comply with the limitations in the legislations about landfilling.In this study three different types of wastewater treatment sludges from Çorlu Organised Leather Industry District are used: chemical treatment waste sludge, chemical and biological treatment mixed sludge and biological treatment sludge. Experimental studies are done to designate the effects of aerobic stabilization on these three different treatment sludges. Effects of aerobic stabilization on different types of waste sludges are investigated and results are compared with each other. According to the aerobic stabilization results it is observed that the most effective system is chemical and biological treatment mixed sludge system. Besides none of the sludges comply with the limitations in Landfilling Of Wastes Regulation by means of Total Organic Carbon (TOC) and Dissolved Organic Carbon (DOC) parameters.