Elektro spark biriktirme ve mikro ark oksidasyon yöntemleri kullanılarak çelik yüzeyin alüminyum ile modifikasyonu
Modification of steel surface with aluminium by using electro spark deposition and micro arc oxidation methods
- Tez No: 384906
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada önce ESD ile St37 çelik yüzey üzerine alüminyum kaplamak, böylece çelik yüzeyi MAO yöntemi için uygun hale getirmek, ardından MAO yöntemi uygulayarak yüzeyde alüminyum oksit tabakası elde ederek aşınma direnci ve korozyon direnci daha yüksek ve sertliği daha fazla olan bir yüzey elde etmek amaçlanmıştır. Bu bağlamda en uygun proses parametrelerini belirlemek için önce proses üzerinde çalışılmış; ESD için gerekli en uygun pulse parametreleri ve MAO için gerekli en uygun çözelti belirlenmiş ve bu belirlenen parametreler kullanılarak kaplama gerçekleştirilmiştir. Ardından kaplanan numuneler SEM/EDX, XRD ile karakterize edilmiş; aşınma, sertlik, çizik, Rockwell C ve korozyon deneylerine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly St37 steel surface was coated by the aluminum coating with ESD method, so that the aluminium coating was made it suitable for MAO method, and then by applying the MAO method, it was intended to obtain a surface which would show more wear resistance, higher hardness and more corrosion resistance. In this context, it is executed on the process previously to determine the appropriate process parameters; ESD pulse parameters which were necessary for the proper process and solution of MAO which was also necessary for the proper solution were determined and the coating was carried out using these parameters which were specified. Then, coated samples were characterized by SEM/EDX, XRD and wear, hardness, scratch, Rockwell C and corrosion experiments were carried out.