Yatay eksenli çamaşır makinalarında yürüme davranışının incelenmesi
An investigation on the walking behavior of horizontal axis washing machines
  1. Tez No: 384918
  2. Yazar: BAHADIR COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma kapsamında çamaşır makinesinin yürüme karakterini yüksek bir doğruluk ile verebilecek bir analitik model ortaya konulmuştur. Makinayı oluşturan temel bileşenler rijid kütleler olarak ifade edilmiştir. Yay, süspansiyon ve kauçuk ayakların mekanik davranışları literatürde önerilmiş ilgili mekanik modeller kullanılarak simüle edilmeye çalışılmıştır. Mekanik modellere ait fiziksel parametreler ise gene literatürdeki bilgilerin ışığı ve Vestel tarafından tedarik edilen temel özellikler sayesinde belirlenmiştir. Böylelikle ortaya konulan 12 direfansiyel denklem, oluşturulan bir simulink modeline aktarılmış ve simulinkte çözdürülmüştür. Öteyandan ortaya konulan matematik modeli doğrulayabilmek amacıyla gerçek model üzerinden sinyaller toplanmıştır. Sinyallerin işlenerek incelenmesi sonucu 114 ve 606 d/dk'da çamaşır makinesinin ayaklarından toplanan kuvvet değerleri ile 1014 ve 1212 d/dk'da çamaşır makinesinin kazanı üzerinden toplanan ivme değerlerinin matematik modeli doğrulama amacıyla kullanılmasına karar verilmiştir. Matematik model ile ölçümler arasında yapılan karşılaştırmalar sonucu modelin yüksek frakanslarda yüksek bir doğruluk sağladığı fakat düşük frekanslarda oldukça yüksek hata oranlarına sahip olduğu görülmüş. Çamaşır makinesinin yürüme probleminin yüksek devirlerde meydana geldiği gözönüne alındığında ortaya konulan modelin amacına hizmet ettiğine karar verilmiştir. Böylelikle yüksek devirlerde makinanın yürüme problemine dair sonuçlar ortaya konulmuş, modelden alınan sonuçların daha da iyilenebilmesine dair önerilerde bulunulmuş ve ileriye dönük çalışma alanları hakkında yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis an analytic model which can give a washing machine's walking characteristic with high accuracy was put forward. The washing machine modeled on this thesis is horizontal axis consists of 2 frictional dampers and 2 springs to stabilize tube. 4 rubber feet are mounted under the washing machine. And also there are rubbes bushings at the connection points of the dampers to suspend rotation and bellows for sealing between cover and tube but these devices are excluded from the model to decrease the model's complexity and their effects were negligible compared to effects of rubber feet, damper and springs. Simulink model of the mathematical model was built parametrically. Parameters of the model were defined on an excel table and a code was written for simulink model to import initial parameters from xlsx file when the model was run. Simulink is a kind of object oriented programming language. Experimental and numeric results were campared and comparisons were graphed in both time and frequency domain. It was seen that simulation was failed to simulate real model at lowest rotation speed (114 rpm) and the distribution of total force on individual foots weren't met with real results. But the way explained throughout this work can be used to model any kind of washing machine. Thus mathematic model of the system was validated. And comments were made on the walk of washing machine according to simulation results. Finally further investigation possibilities were stated.