Design and implementation of reconfigurable transmitarray unit cells employing the element rotation method by microfluidics
Mikroakışkan teknolojisi ile eleman döndürme metodunu uygulayan ayarlanabilir ileti dizi birim hücreleri tasarımı ve üretimi
  1. Tez No: 384977
  2. Yazar: EMRE ERDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZLEM AYDIN ÇİVİ, YRD. DOÇ. DR. KAĞAN TOPALLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tezde, kesintisiz biçimde ayarlanabilen, dairesel kutuplu yeni bir X-bant mikroakışkan ileti dizi birim hücresinin tasarımı, üretimi ve ölçümü sunulmaktadır. Bu çalışma, yazarın bilgisi dahilinde, literatürde mikroakışkan tekniğinin birim hücrede iletilen alanın fazının eleman döndürme yöntemiyle ayarlanması için kullanıldığı ilk çalışmadır. Ayrıca, eleman döndürme yöntemini uygulayabilmek için gerekli olan genelleştirilmiş tasarım koşulları ileti diziler için türetilmiştir. Birim hücre, yumuşak baskı litografisi teknikleri kullanılarak polidimetilsiloksan içine gömülen ve cam tabana yapıştırılan çift katmanlı iç içe geçmiş halka-ayrık halka yapısını içermektedir. Halkaların iletken kısımları (Ga, In ve Sn karışımı olan) bir sıvı metalin enjekte edilmesiyle, ayrık bölgesi ise iç halkadaki hava boşluğundan oluşmaktadır. Sıvı metalin ayrık ile beraber halka içinde hareket etmesi, birim hücrenin ekseni etrafında dönmesini gerçekleştirmekte, bu sayede birim hücre üzerinden iletilen alanın fazını kontrol etmekte ve 360 doğrusal faz kayma menzili sağlamaktadır. 11.43 mm × 10.16 mm alan kaplayan ve eleman döndürme metodunun doğrusal faz kaydırmak için gerektirdiği koşulları 8.8 GHz'de sağlayan dairesel kutuplu birim hücre sonsuz dizi yaklaşımını uygulayacak şekilde periyodik sınır koşulları kullanılarak tasarlanmıştır. Ayrığın dönüşünü benzeştirecek şekilde farklı ayrık konumlarına sahip birim hücre prototipleri ODTÜ tesislerinde üretilmiş ve önerilen yaklaşım dalga kılavuzunda ölçümler yapılarak, 8-10 GHz aralığında doğrulanmıştır. Benzetim ve ölçüm sonuçları tatmin edici benzerlik sergilemekte ve sunulan yaklaşımın ayarlanabilir yansıtıcı anten ve ileti anten dizilerinde kullanılabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents design, fabrication and measurement of a novel, continuously tunable, circularly polarized X-band microfluidic transmitarray unit cell. To the author's knowledge, this is the first study in the literature where a microfluidics approach is used to tune the phase of the transmitted field through the unit cell by the element rotation method. Furthermore, the generalized transmitarray design conditions necessary to utilize the element rotation method are derived. To implement the novel microfluidic approach, a unit cell comprising a double layer nested ring-split ring is realized as microfluidic channels embedded in Polydimethylsiloxane using soft lithography techniques and bonded to a glass substrate. Conductive regions of the rings are formed by injecting a liquid metal (an alloy of Ga, In, and Sn), whereas the split region is the air gap in the inner ring. Movement of the liquid metal together with the split around the ring realizes the rotation of the unit cell around its axis, which controls the phase of the transmitted field through the unit cell and provides 360 linear phase shift range. A circularly polarized unit cell is designed by using periodic boundary conditions to implement the infinite array approach and satisfies the design conditions at 8.8 GHz. To realize the rotation, unit cell prototypes at different split positions are fabricated in the facilities of METU and the proposed concept is verified by the measurements using the waveguide simulator method, within the frequency range of 810 GHz. The simulation and measurement results show a fair agreement, illustrating the viability of the approach to be used in reconfigurable reflectarrays and transmitarrays.