Effect of combining different cement clinkers and slag with controlled finenesses on mortar strength and heat of hydration
Farklı çimento klinkerlerinin ve cürufun çeşitli inceliklerdeki karışımlarının harç dayanımı ve hidratasyon ısısına etkileri
- Tez No: 384992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN TURHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Portland çimentosu üretimi enerji tüketimi yüksek bir ativitedir. Beton üretimindeki verimi arttırmak Portland Çimentosu tüketimini azaltmanın yollarından biridir. Verimi arttırmak için malzeme ve sistem özelliklerinin iyileştirilmesi ve negatif etkilerin (dayanım kaybı, yaşam süresinde kısalma, vb) cürufu, farklı inceliklerde ve kombinasyonlarda karıştırılarak beton üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla 3 farklı Portland çimentosu, yüksek fırın cürufu farklı incelik kombinasyonlarıyla kullanılmıştır. Bu kombinasyonların dayanım ve hidratasyon ısıları ölçülmüştür. Hidratasyon ısılarını ölçmek için izotermal kalorimetre yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar kontrollü gradasyon, dayanım, çimento inceliği ve kompozisyonu arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde kullanılmıştır. Bu çalışmaya göre cüruf içermeyen ve ince cüruf içeren karışımlarda dayanım değerini etkileyen ana faktör çimentonun bireysel dayanımı iken orta incelikte cüruf içeren karışımlarda dayanım değerini etkileyen ana faktör cürufun aktivasyon oranıdır. Cüruf kullanılarak erken ısı salınımı azaltılmış, hidratasyon ürün miktarı arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Portland cement production is an energy consuming activity. Increasing efficiency in concrete production is one of the ways of reducing energy consumption. To improve the efficiency of the properties of both materials and concrete system, reduction of undesired effects (loss of strength, decrease in lifetime, etc.) is important. The main purpose of this study is to combine different Portland cement clinkers and blast furnace slag with different fineness to obtain a cement with a controlled grading, in order to investigate their effects on properties of concrete. For this purpose three different Portland cements, and a blast furnace slag, each ground to three finenesses, are used. Strength and hydration heat development of these combinations are measured. Isothermal calorimetry is used to measure heat of hydration. Results obtained are used to determine relationships between controlled gradation, strength, fineness and composition of the cements. According to this study, the individual strength of clinkers is the main factor affecting strength development mixtures containing fine blast furnace slag and mixtures containing clinkers only. Meanwhile, activation of blast furnace slag is the main factor affecting strength development for mixtures containing medium blast furnace slag.