Reducing mimo detection complexity via hierarchical modulation
Hiyerarşik kipleme kullanılarak çok-girdili çok-çıktılı sezimdeki karmaşıklığın düşürülmesi
- Tez No: 385009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada hiyerarşik kiplemenin çok-girdili çok-çıktılı (MIMO) iletişim sistemlerinde kullanımı incelenmektedir. En büyük olabilirlik (ML) alıcısının işlem yükü verici anten sayısıyla üstel bir şekilde artmaktadır. Alıcı karmaşıklığını düşürmek için temel katman ve iyileştirme katmanlarından oluşan hiyerarşik kipleme tekniği kullanılmıştır. Önerilen yapıda ilk olarak temel katman en küçük ortalama kare hata (MMSE) alıcısı ile çözülür, iyileştirme katmanı çözümüne ML sezici ile devam edilir. Sonuçlarımız, çok daha düşük işlem yüküne sahip önerilen alıcı yapısı ile ML alıcının başarımına yaklaşıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This work considers multiple-inputmultiple-output (MIMO) communication systems using hierarchical modulation. A disadvantage of the maximum-likelihood (ML) MIMO detector is that its computational complexity increases exponentially with the number of transmit antennas. To reduce complexity, we propose a hierarchical modulation scheme to be used in MIMO transmission where base and enhancement layers are incorporated. In the proposed receiver, the base layer is detected first with a minimum mean square error (MMSE) detector which is followed by ML detection of the enhancement layer. Our results indicate that performance close to ML detection can be achieved with the proposed scheme, yet at a significantly lower complexity.