Optimization techniques for nonconvex problems and optimum discrete transmit beamformer design
Dışbükey olmayan problemler için optimizasyon teknikleri ve optimum ayrık verici hüzme tasarımı
- Tez No: 385008
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, tek grup çoğa gönderim senaryosu için verici hüzme tasarımı incelenmiştir. Problem hem ayrık hem de sürekli durum için ele alınmıştır. Ayrık problem içerisinde hem ayrık hem de sürekli değişkenler bulunan doğrusal bir forma dönüştürülmüştür. Elde edilen karma tamsayılı doğrusal programlama problemi olası bütün çözümleri denemeye göre çok daha düşük hesaplama karmaşıklığı ile optimum olarak çözülmektedir. Pratik nedenlerden ötürü, problemin gürbüz versiyonu da ele alınmış ve karma tamsayılı dışbükey programlama ile çözülmüştür. Önerilen tekniklerin performans kazancını ve hesaplama karmaşıklığını göstermek için çeşitli deneyler yapılmıştır. Spektrum paylaşımına dayanan bilişsel radyo için ayrık hüzme tasarımının önemli bir varyasyonu ayrıca ele alınmıştır. Bilişsel radyo senaryosunda kritik olan anten ve ikincil kullanıcı seçimi bu hüzme tasarımı problemine dahil edilmiştir. Bu karma probleme eşdeğer bir problem elde edilmiştir ve karma tamsayılı doğrusal programlama ile optimum olarak çözülmektedir. Anten seçiminin sisteme güç kazancı ve daha fazla kullanıcı servis olanağı sağladığı gösterilmiştir. Son olarak, almaşık enbüyütmeye dayalı optimuma yakın sürekli tüme gönderim hüzme tasarımı algoritması geliştirilmiş ve benzetim sonuçlarında performansının var olan yaklaşımlardan daha iyi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, transmit beamformer design is investigated for single group multicast scenario. The problem is considered for both discrete and continuous case. The discrete problem is converted to a linear form in which there are both discrete and continuous variables. The resulting mixed integer linear programming problem is optimally solved with much lower computational complexity than brute force search. For practical reasons, robust version of the problem is also elaborated and solved with mixed integer convex programming. Several experiments are carried out in order to show performance gain and computational complexity of the proposed techniques. An important variation of discrete beamforming problem for spectrum sharing based cognitive radio is also considered. Antenna and secondary user selection which are critical in cognitive radio scenario are included into this beamforming problem. An equivalent problem to this joint problem is obtained and solved optimally using mixed integer linear programming. It is shown that antenna selection provides the system with power gain and more user service capability. Finally, a near-optimal continuous broadcast beamforming algorithm based on alternating maximization is developed and its performance is shown to be better than the existing approaches in simulation results.