Countermeasure methods for high power microwave pulses
Yüksek güçlü mikrodalga darbeleri için karşı tedbir yöntemleri
  1. Tez No: 385011
  2. Yazar: MUHARREM KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde, Yüksek Güçlü Mikrodalga (YGM) darbelerinin ön kapı kublajından kaynaklı etkilerini azaltmak için bir sınırlayıcı yapısı incelenmiştir. Vanadyum dioksit (VO2)'in bir radyo frekansı sınırlayıcısı olarak kullanılabileceğini ispatlamak için bu yapı incelenmiş, gerçeklenmiş ve ölçülmüştür. YGM darbelerinin doğrudan enjeksiyonunda Düşük Gürültülü Yükselteç (DGY) teknolojisinin bozulma sınır seviyelerini belirlemek için YGM darbelerine karşı DGY'lerin hassasiyetleri bir deney düzeneğiyle incelenmiştir. Bu sınır seviyelerine dayanarak diyot sınırlayıcı teknolojisi, güç kapasitesi ve tepki süresi açısından değerlendirilmiştir. Diyot teknolojisi hakkında genel fikir sahibi olmak için iki diyot sınırlayıcının YGM saldırılarına karşı davranışlarına çalışılmıştır. Bu çalışmaların sonucu olarak yüksek genlikli düşük darbe genişliğindeki darbelerde, diyot teknolojisi DGY'ler gibi hassas ön kat aletlerini korumada yetersiz kalmaktadır. Bu yüzden YGM darbeleriyle baş etmek için başka bir yapıya ihtiyaç duyulmaktadır. VO2 sınırlayıcı üretmek için iki hidrotermal yöntem kullanılarak VO2 malzemesi sentezlenmiştir. Daha sonra bu üretilen numuneler, X-ışını kırınımı tekniği ve direnç karakteristiği çıkartımı ile karakterize edilmiştir. Bu elde edilen malzemeyle bir sınırlayıcı gerçeklenmiş ve bu sınırlayıcının performansı ölçülmüş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a limiter structure is investigated to decrease the effects of High Power Microwave (HPM) pulses coupled from front-door by using vanadium dioxide (VO2). To prove that vanadium dioxide can be used as an RF limiter, this structure is examined, realized and measured. Firstly, susceptibility of LNA to HPM pulses is investigated by an experimental setup to determine the destruction threshold levels of LNA technology for direct injection of HPM pulses. Based on these threshold levels, diode limiter technology is examined in terms of power handling capacity and response time. The behaviors of two diode limiters against the HPM attacks are studied to have a general idea about diode technology. As a result of this study, for pulses having high amplitudes and short pulse widths, diode technology is not enough to protect the vulnerable front-end devices like LNA's. Therefore, another limiter structure is needed to handle the HPM pulses. To produce a VO2 limiter, VO2 material is synthesized by using two hydrothermal methods. Then, these produced samples are characterized with X-ray diffraction technique and extraction of resistance characteristics. With this obtained material, a limiter is realized and performance of the limiter is measured and discussed.