Elimination of pearlite-ferrite band using soft reduction during continuous casting of HSLA steel
Yüksek mukavemetli düşük alaşımlı çeliklerde sürekli döküm esnasında oluşan perlit ferrit bant yapılaşmasının yumuşak haddeleme yöntemiyle yok edilmesi
  1. Tez No: 385012
  2. Yazar: SADIK YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI, PROF. DR. EKREM SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Boru hatları; petrol ve petrolden üretilen ürünleri uzak mesafelere taşımak için kullanılan yöntemlerdendir. Petrol boru hatlarında kullanılan API X 60, X 70 ve X 80 gibi çelik kaliteleri Amerikan Petrol Birliği tarafından standartlaştırılmış olup boru hattı üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. API grubu çeliklerin mekanik özelliklerini etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi alaşım elementlerinin segregasyonudur. Sürekli dökümler süreci boyunca oluşan segregasyonun en kritik olumsuzluğu alaşım elementlerin merkezde toplanmasıdır. Merkezde toplanan alaşım elementleri çelik bobinlerde perlit-ferrit gibi bant oluşumlarına sebebiyet vermektedir. Herhangi bir aksi durumda oluşan çatlaklar bu perlit bantları boyunca ilerleyip boru hatlarının çalışamamasına sebebiyet vermektedir. Son yıllarda geliştirilen ve en son mühendislik çalışmalarına konu olan yumuşak haddeleme sürekli döküm süreci esnasında uygulanmakta olup segregasyonu dağıtmak için en etkin yöntemlerden bir tanesidir. Yumuşak haddelemenin temel prensibi sürekli döküm esnasında çelik slablar tamamem katılaşmadan uygulanıp ortada toplanan alaşım elementlerini slab içerisinde dağıtmaktır. Böylece alaşım elementlerinin segregasyonundan kaynaklanan perlite-ferrit gibi yapılaşmaları en aza indirgemek veyahut yok etmektir. Bu projenin temel amacı; API X 65 5L PSL 2 çelik kalitesinde yumuşak haddeleme yöntemi kullanılarak sürekli dökümler esnasında oluşan alaşım elementlerinin segregasyonu önlemek ve en uygun değişkenleri bulmaktır. Bu amaca ulaşmak için; yumuşak haddeleme yöntemi uygulanan çelik bobinlerin mikro yapıları incelenmiş olup bant kalınlıkları ölçülmüştür. Son olarak çelik bobinlerin mekanik özellikleri yumuşak haddelemenin etkisini görmek için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Line pipe steels are used to transport the crude oil and natural gas for the long range distances. The line pipe steel grades API X 60, API X 70 and API 80 defined by the American Petroleum Association are widely used by the line pipe manufacturers. The mechanical properties of the API grade steels are mostly affected by the segregation of alloying elements. Centre macro segregation is one of the most significant defects in continuous casting. This type of segregation causes the band structures through the steel coils. Therefore, if the cracks were occurred along these band structures, the cracks could easily move to the end of the line pipe following the band path. The most significant and effective method to reduce the macro segregation is the soft reduction which is the state-of-art of the continuous casting technology. The main aim of the soft reduction is to disperse the segregation of alloying elements using mechanical loading before the metallurgical length ends. By this way, the band structures caused by the macro segregation can be fully eliminated or reduced to negligible sizes. In this project, the soft reduction parameters are tried to find out the optimum parameters to eliminate the macro segregation for API X 65 5L PSL 2 steel grade. The micro structures of steel coils produced applied soft reduction are investigated and the band thicknesses of the coils are measured. In this research; the effect of soft reduction on the mechanical properties of final product is investigated.