Electromagnetic analysis and design of miniaturized branchline couplers
Minyatürleştirilmiş dal-hat kuplörlerinin elektromanyetik analizi ve tasarımı
  1. Tez No: 385014
  2. Yazar: GALİP ORKUN ARICAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL SAYAN, DR. ÖZLEM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dal-hat kuplörleri mikrodalga gereçlerinin tasarımında yaygın bir şekilde kullanılırlar. Diğer uygulamalarının yanısıra, bu kuplörler serimdeki yer kısıtlamalarının kritik olduğu bilinen yüksek güçlü GaN tabanlı MMIC tasarımlarında da kullanılan çok önemli elemanlardır. Klasik dal-hat kuplörler çeyrek dalga boyunda dört hat kullanılarak tasarlanmaktadır ve bunun neticesinde bu tür klasik dal-hat kuplörler büyük alanlar kaplamakta olup MMIC üretim maliyetleri artmaktadır. Geniş çalışma frekans aralığı sahip minyatürleştirilmiş dal-hat kuplörler yonca boyutlarının düşürülmesi ve sistem bant genişliğinin artırılması için önemlidir. Bununla beraber, elektromanyetik simülasyonların doğruluk ve zaman konularında en uygun şekilde kullanılması simülasyon doğruluğunda azalma olmadan simulasyon süresinin kısaltması açısından önem taşımaktadır. Bu tezde, dal-hat kuplörlerin analizi ve tasarımı gerçekleştirilirken, çalışma frekans genişliğinin artırılmasına ve boyutların olabildiğince küçültülmesine özel önem verilecektir ve farklı elektromanyetik simülatörler kullanılarak simülasyon sonuçları doğruluk ve süre konularında karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Branchline couplers are widely used components in the design of microwave devices. In addition to other applications, these couplers have been crucial elements for high power GaN based MMIC designs where layout space limitations are known to be critical. The conventional branchline couplers designed by four quarter wavelenght transmission lines. This type of conventional branchline coupler covers a large physical area that leads to high costs in MMIC fabrication. Therefore, design of miniaturized branchline coupler with increased operational bandwidth is important to minimize the chip size and increase the bandwidth of system. In additional, usage of optimum electromagnetic simulation in terms of accuracy and simulation time is significant to reduce the simulation time without suffering from the loss of accuracy. In this thesis, branchline couplers will be analyzed and designed paying special attention to increase the operation bandwidth and reduce the area as small as possible. Different electromagnetic solvers will be used to analyze the coupler topologies and results will be compared in terms of accuracy and simulation time.