Partially reconfigurable FPGA implementation of a real-time system
Gerçek zamanlı bir sistemin kısmi yeniden yapılandırılabilir FPGA ile gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 385017
  2. Yazar: BENGİSU TENGİLİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT FEHMİ BAZLAMAÇCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Son yıllarda, farklı uygulamalarda yeniden yapılandırılabilir mimari kullanımı artmıştır. Diğer çözümler ile karşılaştırıldığında yeniden yapılandırılabilir mimari kullanımının kolayca güncellenebilme ve daha kısa zamanda piyasaya sürülebilme gibi avantajları bulunmaktadır. En çok kullanılan yeniden yapılandırılabilir mimari olan Alan Programlanabilir Kapı Dizinleri'ne (FPGA), başlıca FPGA üreticileri tarafından kısmi yeniden-yapılandırma özelliği getirilmiştir. Kısmi yeniden-yapılandırma, çalışır durumda olan FPGA'nın belirli bir bölümünün yeniden programlanmasına / yapılandırılmasına olanak sağlayan bir tekniktir. Bu yöntem sayesinde aynı anda çalışması gerekmeyen FPGA uygulamaları arasında FPGA'nın çalışması kesilmeden geçiş yapılabilir ve aynı FPGA ile daha büyük uygulamalar gerçeklenebilir. Bu tez çalışması yeniden yapılandırılabilir mimarileri üzerine yoğunlaşmıştır. Yeniden yapılandırılabilir mimari özellikleri ve sistemleri incelenmiştir. Örnek olarak, gerçek zamanlı bir hedef takip ve tespit sisteminde donanımsal hızlandırıcı olarak kullanılan FPGA'da kısmi yeniden-yapılandırma tekniğinin uygulanması gerçekleştirilmiştir. Sistemde, kısmi yeniden-yapılandırma kullanılarak hedef tespit ve takip işlemi kesilmeksizin (görüntü karesi kaçırılmaksızın) farklı algoritma bileşenleri arasında geçiş yapılmıştır. Bu yöntem ile FPGA özkaynakları daha etkin kullanılırken aynı zamanda güç tüketimi azaltılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of reconfigurable logic has increased in different kinds of applications during the last decades. Compared to other logic solutions reconfigurable logic has advantages such as easy update and lower time to market. The concept of partial reconfiguration in Field Programmable Gate Arrays (FPGAs), which are the most commonly used reconfigurable logic, has recently been introduced by leading FPGA vendors. Partial reconfiguration is a technique that allows reconfiguring a specific part of an FPGA during runtime. This method allows switching between design modules that are not necessary to function at the same time without interrupting the FPGA's processing of the current task and therefore larger applications may be implemented. This thesis study mostly concentrates on partially reconfigurable architectures. Properties of partially reconfigurable architectures and systems are examined. As a case study, partial reconfiguration has been implemented on an FPGA, which is used as a hardware accelerator in a real-time target detection and tracking system. Using partial reconfiguration, switching between different algorithm components takes place during runtime without interrupting the object-tracking capability. By this approach, FPGA resources are used efficiently and power consumption is reduced.