Optimal transmission scheduling for energy harvesting systems and implementation of energy efficient scheduling algorithms on software defined radio
Enerji harmanlayan sistemlerde optimal iletim çizelgelemesi ve enerji verimli çizelgeleme algoritmalarının yazılım tanımlı radyo üzerinde uygulanması
  1. Tez No: 385018
  2. Yazar: GÖKSEL UÇTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son dönemlerde, hızla gelişen teknoloji alanlarından olan kablosuz haberleşme teknolojisinde enerji verimliliğini artırmak önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Kablosuz haberleşme teknolojisinin kullanım kolaylığını artırmak, uygulama alanlarını genişletmek ve bu uygulamaların daha az enerji tüketerek çok daha uzun süre idame ettirilmesini sağlamak amacıyla yapılan çalışmalar ivme kazanmıştır. Bu çalışmada enerji harmanlayan bir sistem için çevrimdışı çizelgeleme problemi çözülmüş ve üç adet çizelgeleme algoritması donanım üzerinde uygulanmıştır. Keyfî, ancak bilinen anlarda gelen veri paketleri için en uygun güç ve veri hızı dağılımı; kanal kazancı, enerji durumu ve veri ara belleği göz önünde bulundurularak sönümlü kanalda enerji harmanlayan bir sistem üzerinde çalışma yapılmıştır. Buna ek olarak, optimuma yakın bir çizelgeleme politikası, güncel literatürde de bulunan Beklenen Eşikdeğer Tembel Çizelgeleme Politikası (ETLS), uygulanmış ve yine bu tez kapsamında uygulanmış olan Aceleci ve Sabit politikalar ile karşılaştırılmıştır. 802.11g iletim ¸semasını kullanan iki nokta arası haberleşme prototipi, yazılım tanımlı radyo üzerinde kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, improving energy efficiency in the rapidly evolving technology field of wireless communications has become an important need. To improve the ease of use, extend the field of application of wireless communications, and sustain the applications that use the technology for longer durations with less energy expenditure, study of energy harvesting systems has gained momentum. In this thesis, an offline scheduling problem in an energy harvesting system has been solved and three scheduling alorithms have been implemented in hardware. Optimal power and rate allocation for data packets arriving at arbitrary but known instances is studied by taking the channel state, the state of energy and data buffers into account over an energy harvesting fading channel. In addition, a near-optimal transmission scheduling policy, Expected Threshold Lazy Scheduling Policy (ETLS) from recent literature, is implemented and compared with Hasty and Constant Policies which are also implemented in the scope of this thesis. A point-to-point communication prototype employing 802.11g transmission schemes is set up on software defined radio.