Turbulent combustion modelling with a fully coupled fully implicit solver
Tam akuple ve tam kapalı çözücü ile türbülanslı yanma modellemesi
- Tez No: 385021
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SİNAN AKMANDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, türbülanslı yanma problemlerinin çözümü için tam akuple ve tam kapalı basınç tabanlı bir çözücü geliştirmektir. Çözücü ile 2 boyutlu düzlemsel ya da eksenel simetrik geometrilerin benzetimleri yapılabilinecektir. Reaksiyon hızı denkleminin tamamlanması Eddy Dissipation Modeli (EDM) ve Eddy Dissipation Modeli/Sonlu Hız olarak adlandırılan hibrid bir modelin eklenmesi ile sağlanmıştır. Sandia Alev serisi (Alev C, D, E and F) ve Aachen F1 Alevi benzetimleri sırası ile türbülanslı önkarışımsız ve önkarışımlı alevleri örneklemek için kullanılmıştır. Çözücü doğrulama çalışmaları, elde edilen bezetim sonuçlarının, FLUENT® ticari yazılımı sonuçları ve deneysel verilerin karşılaştırılması ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to develop a fully coupled and fully implicit pressure based solver to simulate the turbulent combustion problems. 2-dimensional planar or 2-dimensional axisymmetric geometries can be simulated by the solver. The closure of the reaction rate equation is achieved by the implementation of Eddy Dissipation Model (EDM) and a hybrid model, named as Eddy Dissipation Model/Finite Rate (EDM/FR). Sandia Flame series (Flame C, D, E and F) and Aachen Flame F1 are simulated to illustrate turbulent diffusion flame and turbulent premixed flame, respectively. The simulation results are compared with the simulation results of commercial software, FLUENT® and the experimental data to validate the solver.