Multi-dimensional Hough transform based on unscented transform as a method of track-before-detect
İzle-bul yöntemi olarak unscented dönüşümü baz alan çok-boyutlu Hough dönüşümü
- Tez No: 385035
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İzle-Bul, hedefin durum kestiriminin ve hedefin varlığının saptanmasının aynı anda gerçekleştiği bir problemdir. Bu sebeple İzle-Bul, özellikle düşük SNR sahibi hedeflerin işlenmemiş sensör verisinde saptanması için çok uygun bir yöntemdir. Bu tez çalışmasında, Unscented Dönüşümü temel alan yeni bir Çok-Boyutlu Hough Dönüşümü (Multi-Dimensional Hough Transform: MHT) algoritması radar verisinde sönük hedeflerin takibi için önerilmektedir. MHT, (x-t), (y-t) ve (x-y) uzaylarındaki Hough Dönüşümü sonuçlarının füzyonu ile sabit hızda hareket eden bir hedefi bulmayı amaçlar. Önerilen çalışma bu füzyonu (x-t) ve (y-t) uzaylarındaki Hough Dönüşümü sonuçlarını Gauss olarak modelleyerek ve modellenmiş Gauss'ları (x-y) uzayına Unscented Dönüşüm ile aktararak yapar. Algoritma, radar verisinin genliği ve hedefin maksimum hız bilgisi kullanılacak şekilde düzenlenmiştir. Son olarak, skor-bazlı bir iz doğrulama algoritması ile gürültü altında performansın arttırılması ve bulunmuş yanlış izlerin elenmesi sağlanmıştır. Bu çalışma, önerilen algoritmanın performansını hedefin varlık olasılığı ve kestirim doğruluğu yönünden incelemektedir. Algoritmanın değişik gürültü ve SNR değerlerindeki performansı da bu çalışmada test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Track-Before-Detect (TBD) is the problem where target state estimation and detection occur simultaneously, and is a suitable method for the detection of low-SNR targets in unthresholded sensor data. In this thesis, a new Multi-Dimensional Hough Transform (MHT) technique based on Unscented Transform is proposed for the detection of dim targets in radar data. MHT is a TBD method that fuses Hough Transform results obtained on (x-t), (y-t) and (x-y) domains in order to detect a constant velocity target. The proposed study models Hough Transform results in (x-t) and (y-t) domains by Gaussians and transforms these Gaussians to (x-y) domain by using Unscented Transform for this purpose. Moreover, the algorithm is modified to make use of the intensity values of the radar data and the prior knowledge of target's maximum speed. Lastly, a score-based track confirmation algorithm is proposed to increase the performance under heavy clutter and eliminate possible false trajectories. The study examines the performance of the proposed algorithm using target existence and estimation accuracy. The algorithm's susceptibility to clutter and varying SNR levels is also tested in the simulations.