An agile business process software development methodology
Çevik iş süreci yazılımı geliştirme yöntemi
- Tez No: 385056
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, çevik bir iş süreci yazılımı geliştirme yöntemi önerildi, geliştirildi ve test edildi. Organizasyondaki iş süreci yazılımı geliştirme pratiklerini hızlandırmak ve gereksinimleri etkin şekilde belirleyebilmek için çevik bir yaklaşım uyarlandı. Yeni yöntemle iki yeni süreç geliştirildi. Dokuz eski geliştirmeyi kullanarak iyileştirme değerlendirildi: Bu çalışmada eski iş süreci yazılımı geliştirme projelerinin geliştirme iş gücünü kestirmek için bir formül geliştirildi. Temel güdülenme istenen gereksinimleri etkin şekilde belirlemek ve geliştirme zamanını azaltmaktı. Sorun kümesine çevik pratikleri uygulamada zorluklar vardı: iş süreci yazılımı geliştirme paydaşları, aynı anda birden çok projeyle uğraşıyorlar. Bunun yanında önerilen yöntem, kaliteli gereksinimlerin toplanmasını iyileştiren eğitimin önemli şekilde kullanımını önermektedir. Organizasyondaki iki sürece yöntemin uygulanması çalışmaları sırasında, çevik gereksinim toplanmasının, düzenli toplantıların, artan ve döngüsel geliştirmenin, önerilen bu yöntemin önemli parçaları olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca iş süreci yazılımı geliştirme yöntemleri hakkında bir tarama da eklenmiştir. Şu anda süreç geliştirme yöntemlerine ve çevik yaklaşımların süreç yeniden-tasarlamasına yönelik kısıtlı çalışmalar bulunmaktadır. Var olan bu çalışmalar iş süreci yazılımı geliştirmesi için özelleştirilmiş çevik bir yöntem tanımlamamaktadır. Ek olarak, önerilen yöntem geliştirme esnasındaki iş gücüne göre incelenmiştir. İnceleme bir iş gücü tahmin etme formülü ile gerçekleştirilmiştir. Bu formüle göre, geleneksel yönteme göre %21'lik bir iş gücü kazancı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
An agile business process software development methodology is proposed, developed and tested in this research. To speed up the business process software development practices in the organization and to address the requirements more efficiently, an agile approach was adapted. Two new processes were developed using the new methodology. The improvement was assessed by utilizing nine older developments: A formula was developed in this research that estimates the development efforts for old business process software development projects. The motivation mainly was to efficiently gather desired requirements and decrease the development time. There are difficulties in applying agile practices to the domain: stakeholders of the business process software development deal with more than one project at the same time. Moreover the proposed methodology suggests a critical utilization of training that improves the gathering of quality requirements. Agile requirements gathering, periodic meetings, and incremental and iterative development are observed to be the building blocks of the proposed methodology during the studies for applying the methodology to two processes in an organization. A survey on business process software development methodologies is included. There are currently process development methodologies and limited adaptation work on agile approaches to process redesign. Such existing work does not define a specialized agile methodology for business process software development. In addition, the proposed methodology is examined based on the effort spent during the development. The examination is realized with the effort estimation formula. According to the formula, a 21% effort saving is realized with the proposed methodology compared with the traditional methodology.