Development of nucleic acid based lateral flow immunochromatic test platform for Salmonella detection
Salmonella tanısı için nükleik asit tabanlı yatay akış immünokromatografik test platformunun geliştirilmesi
- Tez No: 385076
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gıda ile bulaşan hastalıklar kamu sağlığı için ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Gıda ile bulaşan çeşitli ajanlar bu tür hastalıklara sebep olmaktadır. Fakat, Salmonella uzun süreli tedaviye hatta ölüme yol açan vakaların çoğundan sorumludur. Bundan dolayı, Salmonella'nın hızlı ve erken teşhisi gıda güvenliğini artırma ve salgınları asgariye indirmede oldukça önemli bir adımdır. Kültür metotları veya moleküler metotlar gibi günümüzde kullanılan metotlarla kıyaslandığında, nükleik asit tabanlı biyosensörler hızlı, basit, ekonomik ve kullanımı kolay sistemler olarak göze çarpmaktadır ve yüksek maliyetli ekipman veya eğitimli personel gerektirmemektedir. Bu çalışmada, Salmonella tanısı için hızlı, hassas, kullanımı kolay ve ekonomik bir tanı sistemi olarak yatay akış immünokromatografik testi denilen nükleik asit tabanlı biyosensör geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foodborne diseases have been a crucial problem for the public health. Various agents transmitted by food cause these diseases. However, Salmonella accounts for most of the cases leading to most of the hospitalization and even death. Therefore, rapid detection of Salmonella is a considerable step in order to improve food safety and minimize outbreaks. Nucleic acid based biosensors are fast, simple, economic, easy-to-use and do not require trained personnel or high-cost equipments when compared to the current detection methods such as culture and molecular methods. In this study, a nucleic acid based biosensor called lateral flow immunochromatographic assay was developed as a rapid, sensitive, easy-to-use and economic detection system for Salmonella.