Evaluating geoportals
Coğrafi veri portallarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 385080
  2. Yazar: EREN CON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Verinin paylaşılması fikri hem Coğrafi Bilgi Sistemleri altyapısı hem de verinin standardı ve kalitesi için önemlidir. Bu yapının sağlanabilmesi için, dünya genelinde kabul görmüş Mekânsal Coğrafi Veri Altyapısı'nın sağlanabilmesi, verilerin paylaşılabilmesi ve bunların sunulması benzeri yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu verilerin üretilmesinin ardından, paylaşılması için de yine belirli standartlar olan ISO TC/211, INSPIRE ve OGC Servisleri benzeri uluslararası kurallar ve yaklaşımlar bulunmaktadır. Bunların yanında; bu verilerin belirli standartlar dâhilinde üretilmesinin ardından verilere temel bir“kapı, geçit”benzeri ortamdan ulaşılması durumu önem arz etmektedir. Bu noktada portal mimarisi ve teknolojisi bu duruma cevap verebilecek önemli bir yapıya sahiptir. Tek bir ara yüz üzerinden; tanımlanan verilerin paylaşılması durumu önemlidir. Bu paylaşılan ortamın belirli ihtiyaçlara cevap vermesi ve daha verimli çalışması amacıyla belirli standartta olması gerekliliği bulunmaktadır. Bunun yanında, güncel teknolojik gelişmeler mevcut Coğrafi Veri Portallarının iyileştirilmesi ve yeni özelliklerin eklenmesi ihtiyacını doğurmaktadır. Sürdürülebilir bir Coğrafi Veri Portalı için temel özelliklerin sağlanmasının yanında, teknolojik gelişmelere uyum sağlanması ve kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verilmesi gerekmektedir. Bu amaçla Türkiye genelinde kamu sektörüne, özel sektöre ve akademisyenlere yönelik olarak Coğrafi Veri Portalı özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla anket yapılmıştır. Sonuç olarak; Ulusal ve Uluslarası standartlara uyum, harita üzerinden veri seçimi ve veri görselleştirmesi ortak olarak en önemli unusurlar olarak değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı Coğrafi Veri Portalı bileşenlerinin önem derecelerinin teknik yaklaşımların yanında, dünya örneklerinin incelenmesi, uluslararası yaklaşımlar ve kullanıcı bakış açısıyla belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
The idea of sharing data is the most important element for geographic information infrastructure, data standards and quality. To achieve this; building spatial data infrastructure, sharing and the presentation of the data concepts are available throughout the world. Following the production of data, there are specific standards such as ISO TC/211, INSPIRE and OGC to define rules and procedures of data sharing. Following the production of the data within certain standards, it is important to reach the data through a“door, gate”-like state of the environment. At this point, the portal architecture and technology are essential to respond to this need. It is important that predefined data can be shared through a single interface. Moreover; this sharing environment should have certain standards in order to respond specific needs and to work more efficiently. On the other hand; recent technological developments require improvements in the existing Geoportals and addition of new features. Sustainability of the Geoportal can be achieved by providing the fundamental features, by adapting to technological developments and by consideration of responses to user expectations. In this thesis; Geoportal components are evaluated via a survey by employees in public sector, private sector and academia in Turkey. According to survey results; national and international standards, selection and visualization data on map interfaces are considered to be the most significant features. In this context, this study aims to define the importance of Geoportal components in line with technical perspectives, analysis of world examples, international approaches on spatial features and users' evaluations.