Stereoselective oxidation of sulfides to sulfoxides by N-chloramines
Sulfidlerin N-kloraminler kullanılarak sülfoksitlere stereoseçici olarak yükseltgenmesi
  1. Tez No: 385079
  2. Yazar: HALİL İPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AKIN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kiral sülfoksitler biyolojik aktivite göstermektedir. Kiral sülfoksidlerin asimetrik olarak sentezlenmesi için kiral metal kompleksleri ve kiral peroksitler kullanılmıştır. Kiral peroksitler ile yapılan asimetrk sülfoksidasyon çalışmaları başarılı olmalarına rağmen bu maddelerle çalışmak kolay değildir. Bu çalışmada N-kloramin türevleri kullanılarak kükürt içeren maddelerin metal kullanılmadan asimetrik olarak yükseltgenmesi için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bunun için kiral maddeler sentezlenmiş olup bu maddeler klorlanarak N-kloramin türevleri elde edilmiştir. Yükseltgenme tepkimelerinde, kiralite kükürde, azottan kükürde klor transferi ile aktarılmıştır. N-kloraminler kullanılarak yapılan çalışmalarda enantiyomerce zenginleşmiş sülfoksitler elde edilmiştir. Bu sonuçlar ayrıca teorik olarak da hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar sonucunda amin-Cl ile iyon çifti ara ürün oluştuğu ve imid-Cl üzerinden klor transferinin, SN2 mekanizmasıyla gerçekleştiği bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar olumludur ancak, optimizasyon çalışmaları henüz tamamlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Chiral sulfoxides are present in many biologically active compounds. Asymmetric synthesis of the sulfoxides has been performed by chiral metal complexes and chiral peroxides. Although the asymmetric organooxidation of sulfides by chiral peroxides proved to be successful, peroxides are difficult to handle and obtain. In this study, a new metal free method has been developed to oxidize sulfides to chiral sulfoxides with easily accessible chiral N-chloramines. For this purpose, chiral reagents were synthesized and chlorinated to yield N-chloramines. In oxidation reactions, chiral information has been transferred to sulfides with the transfer of chlorine onto sulfur from nitrogen. With N-chloramines, we observed enantioenriched sulfoxide formation. The results were also subjected to computational studies. These studies revealed that the amine-Cl goes through anion pair intermediate while imide-Cl transfers chlorine in an SN2 fashion. The observed results have been promising, yet the conditions still need to be further optimized.