Conservation principles for an Early Republican Period primary school building: Mimar Kemal Primary School
Erken Cumhuriyet Dönemi ilkokulu için koruma prensiplerinin tanımlanması: Mimar Kemal İlköğretim Okulu
  1. Tez No: 385082
  2. Yazar: GÖZDE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL, YRD. DOÇ. DR. BİLGE İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tezin amacı, erken Cumhuriyet dönemi binalarının öneminin anlaşılmasını sağlamak ve Ankara'da yer alan Mimar Kemal İlköğretim Okulu'nın koruma ilkelerini oluşturmaktır. Mimar Kemal İlköğretim Okulunun seçilmesindeki ana nedenler; erken Cumhuriyet dönemi ilköğretim okullarının önemli örneklerinden biri olması, değerlerinin önemi, yerinin önemi, tarihçesi, mimarı, mimari özellikleri ve erken Cumhuriyet döneminin yansıtılmasındaki ideolojik ve sembolik rolüdür. Günümüzde; kentsel dönüşüm, eğitim kampüsü projeleri, konuyla ilgili yasalar, halkın bu konudaki bilinçsizliği ve bu yapılar üzerine yapılan çalışmaların sayıca az oluşu bu tezin gerekliliğini ortaya koymaktadir. Erken Cumhuriyet dönemi okul yapısının nasıl ve neden korunacağına dair prensipler, değerler ve koruma yaklaşımları tartışılarak değerlendirilmiştir. Bu amaç çerçevesinde, tez beş bölümde yapılandırılmıştır; eğitim ve eğitim yapılarının araştırılması; erken Cumhuriyet dönemi mimarisinin korunmasına dair araştırmalar; Mimar Kemal İlköğretim Okulunun analizlerinin yapılması; okulun günümüz eğitim ihtiyaçlarına, değerlerine, problemlerine ve potensiyellerine göre değerlendirilmesi ve son olarak diğer erken Cumhuriyet dönemi ilköğretim yapılarına da örnek olması için, Mimar Kemal İlköğretim Okulunun koruma prensiplerinin oluşturulmasıdır. Sonuç olarak, koruma ilkelerinin oluşturulması kültürel mirasın korunmasında önemli bir süreçtir. Bu nedenle, bu tezde Mimar Kemal İlköğretim Okulu için koruma prensipleri önerilmektedir. Buna ek olarak, örnek çalışmanın altyapısından yola çıkarak diğer erken Cumhutiyet dönemi okullarının korunmalarına yönelik genel prensiplerin tanımlanması da bu çalışmanın ana amacının bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to ensure the understanding of the importance of early Republican buildings and to define conservation principles for Mimar Kemal Primary School in Ankara, one of the important examples of early Republican primary schools. The main reasons for selecting Mimar Kemal Primary School are the importance of its values, location, its history, its architect, architectural characteristics and its ideological and symbolic role in early Republican period. The main reason behind this thesis is the current threat towards these buildings, due to the urban transformations, education campus projects, laws relating these buildings, the unawareness of the public, and the scarcity of studies for conservation of these buildings. The principles of how and why to conserve are searched through values and conservation approaches. Focusing on the aim, the thesis is structured in five parts; as the research on education and educational buildings; conservation of early Republican period architecture; analyzing the case study; making evaluations consisting of, analyzing based on today's educational needs, review value types and make assessment process for the school, determining problems and potentials; and lastly, implementation of conservation principles for both the case study and in general to set an example for possible conservation studies on other early Republican school buildings. In conclusion, in the process of conservation of cultural heritage, the development of principles is an essential process. Therefore, in this thesis conservation principles are proposed for Mimar Kemal Primary School.