Studies on the molecular mechanism of the drug metabolism in prostate cancer, PC3 cell lines
İlaç metabolizmasının prostat kanseri, pc3 hücre hattındaki, moleküler mekanizması ile ilgili çalışmalar
- Tez No: 385085
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER TÜLÜN GÜRAY, DOÇ. DR. DİLEK TELCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Prostat kanserinde gözlenen metabolik değişiklikler hem hastalığın gidişatı hem de uygun tedavinin kararlaştırılması için çok önemlidir. Prostat kanserinde anti-tümör etki gösteren kemoterapötik ajanlardan biri de Dosetaksel'dir. Bu ilacın metabolizması etkinliği açısından önemlidir. Bu çalışmada CYP1A1, CYP3A4 ve GSTP1 enzim inhibitörlerinin dosetaksel üzerindeki etkisini belirledik. Bu amaçla, PC3 (androjene duyarsız PC hücre hatları) ve PNT1A (ölümsüzleştirilmiş prostatik hücre hatları) hücrelerinde gerçek zamanlı PZR ve enzim aktivite analizleri kullanılarak gen ekspresyonları ve enzim aktiviteleri analiz edilmiştir. Alfa-naftoflavon, ketokonazol ve kuersetin sırasıyla CYP1A1, CYP3A4 ve GSTP için enzim inhibitörleri olarak kullanılmıştır. Dosetaksel metabolizmasında bu inhibitörlerin potansiyelini araştırmak için, PC3 ve PNT1A hücreleri dosetaksel-inhibitör kombinasyonları ile müdahale edilmiştir. Hücre canlılığı ve hücre ölümü (apoptoz/nekroz) değerlendirmeleri sırasıyla WST-1 ve Aneksin V analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlarımıza göre, 24. ve 48. saatlerde sırasıyla %70 ve %60 canlılık veren konsantrasyonlar dosetaksel için 4 µM, alfa-naftoflavon için 1000 nM, ketokonazol için 56.5 µM ve kuersetin için 300 µM olarak belirlenmiştir. Aktivite analizlerine göre belirlenen IC50 değerleri, alfa-naftoflavon için 15.1 µM, ketokonazol için 118.7 µM ve kuersetin için 692 µM olarak hesaplanmıştır. Tek başına dosetaksel uygulaması ve inhibitörlerle birlikte kombinasyon terapisi, daha önceden belirlenen konsantrasyonlarda uygulanan veya uygulanmayan PC3 ve PNT1A hücrelerinde mRNA düzeylerinde ve hücre canlılığı durumlarında farklılıklar göstermiştir. Sonuç olarak elde ettiğimiz veriler, enzim spesifik inhibitörler ile kombinasyon terapinin PC3 hücrelerinde dosetakselin etkisini artıdığını ve bu nedenle kombinasyon tedavinin daha etkili olduğunu göstermiştir. İlaç metabolizmasına ilişkin yapılan daha fazla sayıda çalışma, ilaçların etkinliğini artıracak bir tedavinin geliştirilmesi için yardımcı olacak ve böylelikle hastanın daha yüksek sağkalım şansı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Metabolic changes observed in prostate cancer are very important for both the course of the event and therapeutic way to be decided. One of the effective chemotherapeutic agent showing antitumour activity against prostate cancer is Docetaxel. The metabolism of this drug is important in term of its effectiveness. In this study we determine the effect of CYP1A1, CYP3A4 and GSTP1 enzyme inhibitors on the efficacy of the docetaxel. For this purpose, the gene expressions and activities of these enzymes were analyzed in PC3 (androgen-independent PC cell lines) and PNT1A (immortalized prostatic cell lines) cells by using real-time PCR and activity assays. Alpha-naphthoflavone, ketaconozole and quercetin were used as the inhibitors of CYP1A1, CYP3A4 and GSTP, respectively. In order to investigate the potential of these inhibitors in docetaxel metabolism, PC3 and PNT1A cells were treated with inhibitors in combination with docetaxel and the cell viability and cell death (apoptosis/necrosis) was analyzed by using WST-1 and Annexin V assays, respectively. According to our results, the concentration which gives 70% and 60% cell viability after 24 and 48 hours applications were found as 4 µM for docetaxel, 1000 nM for alpha-naphthoflavone, 56.5 µM for ketoconazole and 300 µM for quercetin. IC50 values were calculated as 15.1 µM for alpha-naphthoflavone, 118.7 µM for ketoconazole and 692 µM for quercetin from the activity assays. Docetaxel application alone and in combination with the inhibitors showed differences in both mRNA levels and cell viability status in treated/untreated PC3 and PNT1A cells at predetermined concentrations. In conclusion, our results showed that, the application of docetaxel with enzyme specific inhibitors is more effective by increasing the effects of docetaxel in PC3 cells. Further studies about the metabolism of drugs will help for the development of a therapy that would increase the efficacy of the drugs which might provide a better chance for the patience survival.