The archaeological sites as living components of the city: The case of Ayasuluk hill in Selçuk/Izmir
Kentin yaşayan bileşeni olarak arkeolojik alanlar: Ayasuluk tepesi Selçuk/İzmir örneği
- Tez No: 385090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bir mekanın mevcut karakteri ve tarihsel bağlamı, geçmişinden gelen sosyo-ekonomik durumlar ile şekillenir. ICOMOS'un insana dair bütün izlerin kapsandığı somut miras olarak tanimladiği arkeolojik miras, bir şehrin gelişim sürecine dair mesajları taşır,.alana dair bir yer duygusu verir. İnsanlar için bir alanın yer duygusunun tanımlanması ve günlük yaşam içerisinde geçmişten gelen izlerin var olması arasında yakın bir ilişki vardır. İnsan, mekan ve tarih arasındaki yakın ilişki, kentsel planlama ve tasarım, koruma, sosyal ve tarihsel geçmişleri inceleyen disiplinleri aşan bir araştırma gereksinimi meydana getirir. Bu çalışma tarihsel değerlere verilen öncelikten kaynaklanan, gündelik yaşama bağlı toplumsal değerdeki kayıp ikilemini değerlendirmektedir. Arkeolojik alanı, sınırları kesin olarak belirlenmiş alanlar olarak tanımlayan ve inaktif, cansız, estetik, kültürel ve manevi öğeler olarak ele alan bir koruma planı, mekanın bozulmasına ya da sakinleri için ölü alan haline gelmesine sebep olur- müzeleştirme. Bu tez, arkeolojik mirası şehrin ritmi içerisinde korumanın nedenleriyle birlikte kentsel tasarımın tarihsel değeri gündelik yaşamda yeniden üretmek için bir araç olarak kullanmasını Ayasuluk Tepesi (Selçuk/İzmir) örneği üzerinden tartışmaktadır. Ayasuluk Tepesi'nin Selçuk'un kentsel mekanında ve gündelik yaşamında oynadığı rollerini ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırma, ayrıca insanların bakış açılarını, tarihi geçmiş ve evrimleşen koruma stratejisi ile tanımlar. Bu bakış açıları, günlük kentsel yaşam ile tanımlanan tarihi eserlerin değerlerinin toplumsal değerler ile ifade edilmesi hakkında ipuçlari verir. Bu araştırma, arkeolojik mirasin, ait olduğu mekandan ve sosyal çevreden ayrıştırılarak ve izole edilerek korunmaması gerektiği sonucuna varır. Miras karşılaştığı farklı zaman dilimleri arasindaki ilişkiler ile meydana gelir. Toplumun bir ürünüdür ve atfedilen değerlerin koruması için onları üreten kişiler tarafından erişilebilir, kullanılabilir ve (yeniden) değerlendirilebilir olması gerekir. Tez, bu amaç için kullanılabilecek olası kentsel planlama ve tasarım bakış açılarının altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The current character and historic context of a place is defined by the socio-economic conditions from its past. Archeological heritage - described as part of the material heritage comprising all vestiges of human existence by ICOMOS - transmit messages from the development process of the city and gives people a sense of place. For human beings, there is a close relationship between the presence of historical traces in the urban daily life and defining identity which defines a trans-disciplinary research with urban planning and design, conservation, societal and historical backgrounds. This study aims to consider the dilemma of the loss in the societal value defined by the daily practice depending upon the priority in the conservation of the historic value. A conservation plan defining the archaeological site as a place with clearly designated borders and considering the area as an inactive, non-living aesthetic, cultural and spiritual item causes either deterioration or turns it into a death place for inhabitants - museumization. This thesis discusses the reasons to conserve heritage within the rhythm of the city and urban design as a tool to (re)produce the historical value in daily life practices by employing Ayasuluk Hill in Selçuk, Izmir as a case study. It reveals the roles Ayasuluk Hill has played in the urban setting and daily life of Selçuk. This research also identifies citizen perspectives, which give clues about how the value of the historical artifacts defined by urban daily practices articulate with social value within a historical background and evolving conservation strategy for the archaeological site. The research comes to the conclusion that the conservation of heritage should not demarcate and isolate the historic cultural artifact(s) from the physical and social environments that formed its current and evolving state. The heritage becomes what it is, owing to the interrelation between the different time zones it has encountered. Heritage is a product of society and has to be accessed, used and (re)valued by the people it was produced in order to retain the values attributed to it. It also underlines the possible urban planning and design perspectives to be used to this purpose.