Tsunami forecast modeling for Turkish coastlines
Türkiye sahilleri için tsunami erken uyari sistemi
  1. Tez No: 385099
  2. Yazar: NAEIMEH SHARGHIVAND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU KÂNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye kıyıları geçmişte yıkıcı tsunamilere maruz kalmıştır. Bugün, Türkiye kıyıları yoğun nüfusa sahip, önemli turistik faaliyetlerin olduğu ve kritik yapıların yer aldığı bölgelerdir. Seattle, Washington'da Pasifik Deniz Çevre Laboratuvarı içerisinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri Okyanus ve Atmosfer Yönetimi Tsunami Araştırma Merkezi (the United States National Oceanic and Atmospheric Administration Center for Tsunami Research (NCTR) at the Pacific Marine Environmental Laboratory, Seattle, Washington) tarafından geliştirilen tsunami erken uyarı sisteminin iki önemli parçasını tsunami yayılım veritabanı ve kıyı yerleşim merkezleri tsunami erken uyarı modelleri oluşturmaktadır. Tsunami erken uyarı modelleri tsunami yayılım veritabanından girdi alarak üç içiçe geçmiş ağ yapısı ile kıyılardaki tsunami tırmanmasını gerçek zamanlı olarak tahmin etmektedir. Bu yaklaşım tsunami uyarı zamanını önemli ölçüde hızlandırmaktadır. Daha önce, bu yaklaşıma parallel olarak, uzun-dönemli (kıyı tırmanma haritaları hazırlanması gibi) ve kısa-dönemli (gerçek zamanlı) tsunami uyarı sistemlerinin kapasitesini arttırmak için Ege Denizi ve Doğu Akdeniz için tsunami yayılım veritabanı oluşturulmuştur. Burada Fethiye için tsunami modelleme ağ yapısı kamuya açık batimetrik ve topografik veriler kullanılarak geliştirilmiştir. Daha sonra, tsunami erken uyarı modeli valide edilmiş ve doğrulanmış tsunami sayısal çözümleme yöntemi Method of Splitting Tsunami (MOST)'a ve tsunami yayılım veritabanına arayüz olan Community Modeling Interface for Tsunamis (ComMIT) kullanılarak geliştirilmiştir. Fethiye erken uyarı modeli detaylı olarak test edilmiş ve modellemenin bir sorun olmadan çalıştığı gösterilmiştir. Ancak, burada geliştirilen modelin sonuçlarının geçerliliği, bu sonuçların yüksek çözünürlüklü batimetrik ve topografik veri kullanılarak hazırlanacak modelin sonuçları ile karşılaştırılması ile ortaya konabilir.
Özet (Çeviri)
Turkish coastlines have been exposed to devastating tsunamis in the past. Today, Turkey has densely populated shorelines with substantial touristic activities and critical infrastructures along its shorelines. Tsunami propagation database and tsunami forecast models for the coastal communities are the two major components of the tsunami forecasting methodology which is developed by the United States National Oceanic and Atmospheric Administration Center for Tsunami Research (NCTR) at the Pacific Marine Environmental Laboratory, Seattle, Washington. Tsunami forecast models take input from the propagation database and estimate coastal flooding through three nested grids in real-time. This approach expedites substantially the time required for tsunami forecast for the target shorelines. Thus, following the NCTR's approach, the tsunami propagation database has been previously developed in the Aegean Sea and the Eastern Mediterranean to help capacity building in both long-term (such as inundation mapping) and short-term (real-time) tsunami forecasting capabilities in the region. Here, modeling grids are developed for the town of Fethiye, Muğla, Turkey using publicly available bathymetric and topographic data. Then, forecast model has been developed for Fethiye using the Community Modeling Interface for Tsunamis (ComMIT), which is an interface to validated and verified tsunami numerical model of the Method of Splitting Tsunami (MOST) and the propagation database. The Fethiye forecast model has been tested extensively, and it shows stability. However, results of the forecast model need to be compared with the model results based on high resolution bathymetric and topographic data. This would be the only way to verify the accuracy of the model which is developed here.