Numerical simulation of hydrodynamic planar motion mechanisim test for underwater vehicles
Su altı araçları için düzlemsel hareket mekanizması testinin sayısal olarak modellenmesi
- Tez No: 385107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Otonom su altı araçlarının sistem benzetimi için gerekli olan hidrodinamik katsayıları veya manevra türevlerini elde etmek için düzlemsel hareket, döner kol, çekme ve konileme hareketi gibi çeşitli testler gerçekleştirilir. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile Hesaplama Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemleri akış problemlerinin çözümü için sıkça kullanılmaktadır. Bu sebeple hidrodinamik testlerinin hesaplamalı akışkanlar mekaniği yöntemleri kullanılarak modellenmesi, hidrodinamik katsayıların hesaplanması için farklı bir seçenek haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, çekme testi, döner kol testi ve düzlemsel hareket testi için hesaplamalı akışkanlar mekaniği modelleme teknikleri geliştirilmiştir. Bu test senaryoları HAD yöntemleri kullanılarak modellenmiştir. FLUENT ticari akış çözücü programı, bu akış problemlerini çözmek için kullanılmıştır. Statik Çekme testleri için DARPA ve Autosub denek-taşı modelleri kullanılmıştır. Döner kol ve düzlemsel hareket analizleri için Autosub denek-taşı modeli kullanılmıştır. Döner kol testi benzetimi sabit açısal hızlı ve sabit açısal ivmeli hareketler için gerçekleştirilmiştir. Düzlemsel hareket çalışmaları kapsamında ise iki farklı hareket HAD yöntemleri kullanılarak modellenmiştir. FLUENT kullanıcı tanımlı fonksiyonları çözüm ağı hareketine ihtiyaç duyulan analizler için kullanılmıştır. Analiz sonuçları literatürde yer alan deneysel veriler ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Several captive tests, such as; PMM (Planar Motion Mechanism), RA (Rotating Arm), straight-line towing tests and CMM (Coning Motion Mechanism) can be conducted to obtain hydrodynamic coefficients or maneuvering derivatives that are necessary for system simulation of AUVs (Autonomous Underwater Vehicles). Development of computer technology provides an opportunity to solve flow problems by using CFD (Computational Fluid Dynamics). Therefore modeling hydrodynamic tests by using CFD methods is another option to obtain hydrodynamic coefficients. In this thesis, CFD modelling techniques are developed to simulate towing tests, rotating arm tests and planar motion mechanism tests. These test scenarios are modeled by using CFD methods. Commercial flow solver FLUENT is used to solve these flow problems. Straight-line towing tests are simulated for DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) and UK Natural Environment Research Council's Autosub test-case models. Rotating arm and planar motion mechanism tests are simulated for Autosub test-case model. Rotating arm tests are simulated for constant angular velocity and constant angular acceleration. Then two different motions are simulated in the scope of PMM studies. FLUENT user defined functions are used for analyses that mesh motions are needed. Analyses results are compared with experimental data available in literature.