Kadın sığınma evinde kalan ve kalmayan kadınlarda benlik saygısı, depresyon düzeyi ve psikosomatik belirtiler: Bursa ili örneği
Reversal of the remaining women's shelter and women's self-esteem, depression and psychosomatic symptoms: An example of the province of Bursa
- Tez No: 385106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bursa İli içerisinde kadın sığınma evlerinde kalan ve kalmayan kadınlarda benlik saygısı, depresyon düzeyleri ve psikosomatik belirtiler açısından fark olup olmadığını saptamaktır. Ayrıca sosyodemografik özelliklere göre (eğitim durumu, medeni durum, çalışma durumu, ayrılık süresi) bu değişkenler incelenmiştir. Araştırma 16 Ocak 2013- 26 Nisan 2013 tarihleri arasında Bursa İli?nde, kadın sığınma evinde kalan 96 kadın ve kadın sığınma evinde kalmayan 193 kadın ile sınırlıdır. Katılımcılara, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Rosenberg Psikosomatik Belir-tiler Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu olmak üzere dört farklı veri aracı uygulanmıştır. Verilerin normal dağılmamasından dolayı parametrik olma-yan istatistiksel yöntemler kullanıldı ve betimleyici değerler medyan (minimum- maximum) değer olarak verildi. Gruplar arası istatistiksel karşılaştırmalarda Kruskal- Wallis ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Değişkenler arasındaki ilişkiler, Spearman sıra korelasyon katsayısı ile incelendi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak ? = 0.05 alındı. Kadın sığınma evinde kalan ve kalmayan kadınlar arasında benlik saygısı, dep-resyon düzeyi ve psikosomatik belirtiler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Kadın sığınma evinde kalan kadınların benlik saygısı, depresyon düzeyi ve psikosomatik belirtileri puanları kadın sığınma evinde kalmayan kadınlara göre daha yüksektir. Kadın sığınma evinde kalan kadınlarda medeni durum ile benlik saygısı, çalışma durumu ile benlik saygısı ve ayrılık süresi ile benlik saygısı arasında anlamlı ilişki bulanamamışken, eğitim düzeyi ile benlik saygısı arasında ters yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bu sonuca göre kadın sığınma evinde kalan kadınlarda eğitim düzeyi yükseldikçe benlik saygısı düşer. Kadın sığınma evinde kalmayan kadınlarda ise eği-tim düzeyi ile benlik saygısı ve ayrılık süresi ile benlik saygısı arasında ters yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Elde edilen bu sonuca göre, kadın sığınma evinde kalma-yan kadınlarda eğitim düzeyi yükseldikçe benlik saygısı düşer, ayrılık süresi arttıkça benlik saygısı düşer. Evli ve eşiyle mutlu olanların, eşinden ayrılmak isteyen ve ay-rılmışlara göre benlik saygısının daha düşük olduğu ve çalışan kadınların da benlik saygısının çalışmayanlara göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Kadın sığınma evinde kalan kadınlarda eğitim düzeyi ile depresyon düzeyi, me-deni durum ile depresyon düzeyi, çalışma durumu ile depresyon düzeyi ve ayrılık süresi (eşinden ayrılmış olanlar için) ile depresyon düzeyi arasında anlamlı ilişki bu-lunamamıştır. Kadın sığınma evinde kalmayan kadınlarda ise eğitim düzeyi ile dep-resyon düzeyi arasında ve ayrılık süresi ile depresyon düzeyi arasında ters yönlü an-lamlı ilişki bulunmuştur. Bu sonuca göre, kadın sığınma evinde kalmayan kadınlarda eğitim düzeyi yükseldikçe depresyon düzeyi düşer, ayrılık süresi arttıkça depresyon düzeyi düşer. Evli ve eşiyle mutlu olanların depresyon düzeylerinin eşinden ayrılmak isteyen ve eşinden ayrılmışlara göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Kadın sığınma evinde kalmayan ve çalışmayan kadınların depresyon düzeylerinin çalışanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kadın sığınma evinde kalan kadınlarda eğitim düzeyi ile psikosomatik belirtiler, medeni durum ile psikosomatik belirtiler, çalışma durumu ile psikosomatik belirtiler ve ayrılık süresi ile psikosomatik belirtiler arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Kadın sığınma evinde kalmayan kadınlarda ise eğitim düzeyi ile psikosomatik belir-tiler ve ayrılık süresi ile psikosomatik belirtiler arasında ters yönlü anlamlı ilişki bu-lunmuştur. Bu sonuca göre, kadın sığınma evinde kalmayan kadınlarda eğitim düzeyi yükseldikçe psikosomatik belirtiler azalır, ayrılık süresi arttıkça psikosomatik belirtiler azalır. Evli ve eşiyle mutlu olanların psikosomatik belirtiler puanlarının eşinden ayrılmak isteyip mahkemeye başvurmayanlara göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Çalışmayan kadınların psikosomatik belirtiler puanlarının çalışanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, evlilik, boşanma ve diğer değişkenler hakkında yapılan araştırmalarla ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, women's shelters in the province of Bursa and the remaining women no longer self-esteem, depression, psychosomatic symptoms, in terms of trends and to determine whether there is a difference. Also according to socio-demographic characteristics (education level, marital status, employment status, separation time), these variables were examined. Research 16 January 2013 - 26 April 2013 date of the province of Bursa, the remaining 96 women's shelter shelter for women and women with women no longer limited to 193. Participants, the Rosenberg Self-Esteem Scale, Rosenberg Psychosomatic Symptoms Scale, Beck Depression Inventory and the Personal Information Form to be used in four different data tool. Non-parametric statistical methods were used for Statistical comparisons between the groups, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used. In the study of relationships between variables were examined by Spearman's rank correlation coefficient. The level of significance ? = 0.05 was considered as statistically. Women's shelter for women no longer staying and self-esteem, depression and psychosomatic symptoms were statistically significant differences in terms. Women's shelter for women who self-esteem, depression and psychosomatic symptoms score higher than women's shelter where women no longer. Women's shelter for women who self-esteem, marital status, employment status, self-esteem and self-esteem, and meaningful relationships between the duration of the separation, level of education and self-esteem were significantly correlated in the opposite direction. Women's level of education and self-esteem in women and no longer the duration of the separation of an inverse relationship found to self-esteem, those who are happily married and her wife who wants to leave from husband and be up and running by the lower self-esteem than non-working women with low self-esteem found. Women's shelter for women who level of education and depression, and depression, marital status, work status, depression and separation time (for those who are divorced) found a significant relationship between depression. Reversal of the educational level of women's shelter for women and the separation time between depression and found a significant relationship between depression and negative. Those who are happily married and his wife want to leave her husband, and her husband depression scores were found to be lower than that. Shelter for women and non-working women no longer found to be higher compared to those in depression scores. Women's shelter for women who psychosomatic symptoms, level of education, marital status, and psychosomatic symptoms, work status, psychosomatic symptoms and no significant relationship between the duration of the separation. Reversal of Women's shelter for women and the separation of the education level and psychosomatic symptoms were significantly correlated inversely with the duration of psychosomatic symptoms. Those who are happily married and his wife to leave her husband psychosomatic symptoms, whether scores were found to be lower than that of the court. Psychosomatic symptoms, scores of unemployed women was found to be higher than that of employees. Results, marriage, divorce, and other variables are discussed in relation to research carried on.