Bayesian multi frame super resolution
Bayes tabanlı çoklu çerçeveli süper çözünürlük
- Tez No: 385115
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR, DOÇ. DR. NAİL AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez, düşük çözünürlüklü görüntüler kullanarak bir görüntünün etkin çözünürlüğünü artırmayı hedeflemektedir. Bu işlem, literatürde süper çözünürlükte (SR) görüntü oluşturma olarak adlandırılır. Bu çalışma bu problemin çözümü için iteratif maksimum sonsal (MAP) yöntemler önermektedir. İlk olarak, görüntüdeki kenar yapılarını koruyan yeni bir SR görüntü çatılama yöntemi sunulmuştur. Önerilen yöntem görüntüdeki yerel değişimlerin yönünü ve genliğini kullanarak kenar yapılarına zarar vermeden optimum gürültü giderme yapmaktadır. Tezin literatüre ikinci katkısı, MAP tabanlı süper çözünürlükte kullanılmak üzere geliştirilmiş yeni bir desen görüntü öncüsüdür. Önerilen görüntü öncüsü çok katmanlı Markov rastgele alanlarını temel almaktadır. Katman ayrıştırılması amacıyla Gabor süzgeçleri kullanılmıştır. Her alt katman içerisinde bir desen rastgele süreci bulunur. Desen süreci, yüksek çözünürlük görüntü pikselleri ile birlikte döngüsel olarak bulunur. Son olarak, MAP tabanlı bir geri çatılama yöntemi ve akabinde bir restorasyon adımını içeren iki as¸amalı bir yöntem önerilmiştir. İlk aşamada, farklı seviyede düzenlileyici içeren iki MAP SR yöntem koşturulmuştur. İkinci as¸amada, bu iki tahmin arasındaki piksel farkını içeren görüntü restore edilerek kenar ve desenler korunmuştur. Sentetik görüntüler, gerçek kamera ve termal kamera görüntüleri üzerinde yapılan deneyler, önerilen yöntemlerin özellikle kenar ve desen içeren görüntülerde litertürdeki eş yöntemlere kıyasla daha iyi sonuç verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at increasing the effective resolution of an image using a set of low resolution images. This process is referred to as super resolution (SR) image reconstruction in the literature. This work proposes maximum a-posteriori (MAP) based iterative reconstruction methods for this problem. The first contribution of the thesis is a novel edge preserving SR image reconstruc- tion method. The proposed MAP based estimator uses local gradient direction and amplitude for optimal noise reduction while preserving edges. The second contribution of the thesis is a novel texture prior for maximum a posteriori (MAP) based super resolution (SR) image reconstruction. The prior is based on a multiscale compound Markov Random Field (MRF) model. Gabor filters are utilized for subband decomposition. Each subband is modeled by a compound MRF that inherits a binary texture process. The texture process at each pixel location at each subband is estimated iteratively along with the unknown high-resolution image pixels. Finally, a two stage SR method comprising a Bayesian reconstruction step followed by a restoration step is proposed. In the first stage, two MAP based SR estimators with different regularizations are employed. In the second stage, pixel-to-pixel difference between these two estimates is post-processed to restore edges and textures while eliminating noise. Experiments on synthetically generated images and real experiments on visual CCD cameras and thermal cameras demonstrate that the proposed methods are more favorable compared to state-of-the-art SR methods especially on textures and edges.