Two channel adaptive speech enhancement
İki kanallı adaptif konuşma iyileştirme
- Tez No: 385116
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, konuşma iyileştirme problemi çalışılmış ve konuşma iyileştirme sistemi TMS320C5505 sabit nokta sayısal sinyal işleyicisinde uygulanmıştır. Referans mikrofondaki sinyal kaçağı ve mikrofonlar arasındaki ilintisiz sinyaller nedeniyle oluşan konuşma bozulması çalışılmıştır. Sabit nokta uygulamalarının sınırlamaları incelenmiştir. Ağırlık adaptasyon algoritmalarının teorik karmaşıklığı incelenmiştir. Üstelik, ağırlık adaptasyon algoritmalarının teorik ve pratik karmaşıklıkları arasında seçilen DSP donanımı nedeniyle oluşan farklar incelenmiştir. Kayıt ortamının akustik özelliklerinin adaptif algoritmaların performansı üzerindeki etkileri incelenmiştir. LMS, sign LMS ve NLMS adaptif ağırlık algoritma tabanlı SAD kaynak ayırma ve Widrow'un konuşma geliştirme sistemlerinin performanslarını karşılaştırmak ve filtre uzunluğu ve adım boyutu seçimlerine karar vermek için hem yapay hem de gerçek sesler altında bilgisayar simülasyonları yapılmıştır. LMS, SE-LMS ve NLMS algoritmaları tabanlı konuşma geliştirme sistemleri TMS320C5505 sabit nokta sayısal sinyal işleyicisinde uygulanmıştır. Bu sistemlerin performansları kişisel dinleme testleri gerçekleştirilerek değerlendirilmiştir. Uygulanan konuşma geliştirme sisteminin sürekli çalıştığı ve çeşitli gerçek sesler altında diğer tarafa iletilen konuşmanın anlaşılabilirliğini arttırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, speech enhancement problem is studied and a speech enhancement system is implemented on TMS320C5505 fixed point DSP. Speech degradation due to the signal leakage into the reference microphone and uncorrelated signals between microphones are studied. Limitations of fixed point implementations are examined. Theoretical complexities of weight adaptation algorithms are examined. Moreover, differences between theoretical and practical complexities of weight adaptation algorithms due to the selected DSP hardware are studied. Effects of the acoustic characteristics of recording environment on the performance of adaptive algorithms are examined. Computer simulations are performed on SAD source separation and Widrow's speech enhancement systems based on LMS, sign LMS and NLMS adaptive weight algorithms under both artificial and natural noises in order to compare their performances and decide filter length and step size selections. Speech enhancement systems based on LMS, SE-LMS and NLMS algorithms are implemented real time on TMS320C5505 fixed point DSP. Performances of these systems are evaluated by performing subjective listening tests. It is shown that implemented speech enhancement system works consistently and it increases the intelligibility of the speech transmitted to other party under various types of real noises.