High speed rail development in Turkey: Government policy, investments and users perspective
Türkiye'de yüksek hızlı demiryolu gelişimi: Devlet politikaları, yatırımlar ve kullanıcı bakış açısı
- Tez No: 385120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA BABALIK SUTCLIFFE, YRD. DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiyede kentler arası ulaşım çoğunlukla karayolu ile sağlanmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren özellikle 1923 ve 1951 yılları arasında demiryolu yatırımlarında hızlı bir artış sağlanmış fakat 1951 sonrasında 2002 yılına kadar duraklama dönemi geçirmiştir. Bu dönemde kentler arasında karayolu taşımacılığı önem kazanmıştır. 2002 yılından günümüze kadar ise ulusal düzeydeki ulaşım politikaları ile özellikle hızlı tren projelerine hızla yatırım yapılmaya başlanmış ve bazı hatlar işletmeye bile açılmıştır. Ayrıca pek çok projelendirme aşamasında olan hızlı tren projesi bulunmakta olup yaklaşık 20 yıl sonra Türkiyede pek çok bölgeye hızlı tren ile erişim sağlanabilecektir. Hızlı tren yatırımlarının artması pek çok çevresel, sosyal ve fiziksel etkiyi de beraberinde getirecektir. Projelendirme aşamasında çevresel ve sosyal etki değerlendirme raporları hazırlanmasına rağmen, bu projeleri bir bütün halinde ulusal düzeyde ele alan ve bütün türleri karşılaştıran çalışmalar henüz yapılmamıştır. Bu çalışmada, gelecekte projeler tamamlandığında meydana gelecek çevresel etkiler pozitif ve negative açıdan değerlendirilecek olup karayolu ve havayolu ulaşımı kullanımında oluşacak değişiklikler incelenecektir. Ulaşım türleri arasında yolculuk sureleri ve ücret karşılaştırmaları yapılarak, nasıl geçişler yaşanacağı araştırılacaktır. Aynı zamanda, projeler tamamlandığında, nüfus artışları ve yolculuk davranışlarındaki değişimler değerlendirilerek hava kalitesi ve sera gazı emisyonları açısından etki yaratıp yaratmayacağı değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Sustainable development has become a major goal for development policies of governments, local, national, and even supra-national. The transport sector often receives a major emphasis in these policies because it is one of the least sustainable sectors therefore it is crucial to restructure transport policies and create a shift towards sustainable modes of transport. Due to its relatively lower emission impact and energy consumption, railways receive increasing emphasis that have resulted in extensive investment in rail networks. High speed railway (HSR) investments are the one of the important components of this transport strategy to reduce carbon intensive long-distance travel because when HSR operates, it is expected that there will be a shift from road and air to rail. In Turkey there is a recent trend in rail policies and projects in Turkey that focus on the development of HSR. There are many projects in planning stage. Increasing investment of HSR projects can bring many environmental, social and physical externalities. However, they can be effective in reducing CO2 emissions in the transport sector. This is often the justification of investment in rail systems; however, this desired impact can only occur if there is a shift to railways from road and air transport. If the shift does not happen, benefits expected from railway investments cannot be realized. This thesis aims to analyze HSR investments in Turkey by focusing on possible shifts from road to rail transport. In order to project that passenger shift, a user survey has been carried out in the cities that have HSR investment in planning phase. It aims to find under which condition people change their travel behavior and the expected shift can be realized. The analysis also highlights what kind of policies should be implemented to encourage a modal shift from road to rail transportation.