Türkiye'de uygulanan demiryolu ulaşımı politikaları
Railway transport policies applied in Turkey
- Tez No: 407615
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırmada, ulaşım politikaları içerisinde demiryolları ulaşımında hedeflenen ve gerçekleşen politikalar karşılaştırılarak bir değerlendirme yapılmıştır. Özellikle 1945 sonrası demiryolu ulaşımı aleyhine değişen ulaşım politikaları, ülkemizin, çağın ulaşım türü olan demiryolu ulaşımında geri kalmasına neden olmuştur. Günümüzde ise demiryollarında hız kavramının ve özellikle Dünya ülkelerinde ulaşım politikalarının ''sürdürülebilir'' ve ''yeşil ulaşım'' kavramları üzerine oluşturulması ile birlikte demiryolu ulaşımı politikalarında da ciddi değişiklikleri beraberinde getirmiştir. ''Dört Kesim Analizi'' ne uygun olarak hazırlanan bu tez çalışmasında demiryolu ulaşımı dönemler itibariyle karşılaştırılarak, kalkınma planları, kurumsal araştırmalar ve hükümet programları kapsamında ülkemiz açısından demiryolunun nasıl bir ulaşım modeli olabileceği tartışılmıştır. Dünya ve ülkemiz açısından önemli ''Demiryolu Projeleri''nin ve ''Demiryolu Ulaşımı''nın ülkemize getirileri ve geçmişten günümüze bu konuda ülkemizde uygulanan ve uygulanmakta olan politika tercihleri değerlendirilerek, toplumlarda ulus bilincini oluşturan demiryollarının önemi vurgulanmıştır. Araştırmanın anahtar kavramları şunlardır: Demiryolu Ulaşımı, Yüksek Hızlı Tren (YHT), Politika, Ulaşım, Ulaşım Dizgeleri (Sistemleri).
Özet (Çeviri)
In this study, transport policies in railways transport policies that are targeted and realized in an assessment that was carried out by comparing. Especially post- 1945 changing transportation policies, to the detriment of rail transport in the country, dating back to the era in which the type of transportation has caused railway transportation. Today, the concept of the speed of railways and transport in the countries of the world, especially the policies of ''sustainable'' and ''green transportation'' combined with the creation of the concept of rail transport has brought serious changes in policy. ''The four-Segment Analysis'' what in this thesis, prepared in accordance with the railway transport periods against, development plans, corporate research and the scope of government programs in terms of how our country can have a transportation model railroad are discussed. The world and our country, the important ''Railway Projects'' and bring our country of ''Rail Transport'' and applied in our country on this subject from the past to the present and evaluated the policy choices, the importance of railways that make up the nation's consciousness in societies. The key concepts are: rail transport, high speed train (YHT), politics, transportation, transportation to enclose strings in (Systems).