İzmir Körfezi'nde avlanan kupes (B. boops, Lin.1758), istavrit (T.trachurus, lin,1758), sardalya (S. pilchardus, Walbaum 1792) ve hamsi (E. encrasicholus, Lin.1758) balıklarının beslenme rejimlerinin mevsimsel ve karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 38514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. AVNİ BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET İzmir Körfezi ' ndeki kupes {B.boops), istavrit (T. tachurus), sardalya (S.pilchardus) ve hamsinin (E.encrasicholus) beslenme davranışlarının incelenmesi için genel olarak balık mide içeriği analiz yöntemleri gözden geçirilmiş ve en iyi yöntemin sayısal analizler olduğuna karar verilmiştir. Örneklemeler, Ekim 1993, Nisan 1994 tarihleri arasında yapıldı. 7 seferde toplam 633 balık örneklendi. Örneklemeler sonunda elde edilen veriler değerlendirilerek balıkların genel olarak beslenme gruplarını bulmak mümkün oldu. Kupes 'in temel besinini kopepodlar, yavru balıklar ve poliketler, İstavrit 'in temel besinini öfasidler, misidler, kopepodlar ve yavru balıklar, Sardalya' nın temel besinini kopepodlar, ostrakodlar ve kladoserler, Hamsi' nin temel besinini kopepodlarm oluşturduğu bulunmuştur. İstavrit ve Kupes zaman zaman aynı besin gruplarıyla, Hamsi ve Sardalya ise sürekli aynı besin gruplarıyla beslenmektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Several methods on stomach content analysis of fish were reviewed and the numerical analysis was preferred for determining and comparing the diet compotion of Bogue (B.boops), Horse mackerel (T.trachurus), European pilchard {S.pilchardus), Anchovy (E.encrasicholus) in İzmir Bay. Sample collection was carried out monthly during the period between October 93, April 1994. Totally 633 fish were sampled in 7 sampling cruises. Data obtained from the stomach content analysis were processed due to numerical method and the diet composition of the fish species were determined. The major prey organisms were copepods, young fishes and polychaetes for the bogues; euphasids, mysids, copepods and young fishes for horse mackerels; copepods, ostracods and cladoceras for European pilchards; copepods for anchovies. It is also found that the horse mackerels and the bogues may feed on same preys for certain periods whereas the anchovies and European pilchards feed on same preys continuously, by indicating and intensive competative effort.